| XxBoGdYxX a întrebat:

Azi mi-am luat 2 tetra negri si un coconius. i-am pus in acvariu, dar mai am si alti pesti: 3 betta, 3 gurami, 2 sanitari, 2 coconiusi si 2 tetra negri. am observat ca coconiusi si gurami ii ataca pe tetra. de ce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intre diferitele specii de pesti exista si rapitori, care le ataca, le mananca pe ceilalti. Sunt specii care mananca chiar si proprii puieti sau icre.
Cauta pe net (google) descrierea fiecarei specii si invata-le caracteristicile, dupa care vei sti cum sa le grupezi, intretii, ingrijesti.

1 răspuns:
| CenturyChild a răspuns:

1. Tetra sunt pesti de grup (un grup = cam cel putin 6 pesti). Probabil asta e cauza pentru care ceilalti pesti ii ataca.
2 Vezi ca Betta de obicei nu prea sunt compatibili cu celelate specii pe care le ai in acvariu. Le place sa fie singuri intr-un spatiu mic ( de exemplu un betta intr-un acvariu de 15 - 25 l ). Desi e drept ca la Betta comportamentul difera de la peste la peste...