| Deeza a întrebat:

Broastei mele testoase i-a aparut pe picior un fel de basica alba. Ce inseamna asta sau ce e de facut? E grav? Va rog ajutati-mahappy

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cred ca nu o intretii cum trebuie. Probabil nu are conditii suficient de bune. Ar fi util sa stim de cat timp o ai, si dupa cat timp a aparut aceasta problema.

Boli ale pielii ( in cazul broastei testoase ) pot aparea datorita unor surse de iluminat sau de incalzire amplasate necorespunzator si care pot duce la infectarea animalului. Tinerea broscutei in conditii de umiditate ridicata poate duce la aparitia unor vezicule cutanate, cu evolutie spre leziuni purulente foarte periculoase. Tratamentul antiseptic si schimbarea conditiilor de intretinere se impune de urgenta.

| Roby67 a răspuns:

Daca este moale este o infectie, daca este tare este un defect al pieli. In amandoua cazul trebuie vazuta de cineva care are experienta, sau veterinar.

| Alexandra. a răspuns:

thinking Nu am mai auzit de asta...Mult mai bine este sa mergi cu ea la veterinar, el stie ce sa faca...noi nu stuntem specialisti, deci parerea noastra conteaza doar putin.winking

| Farcas a răspuns:

Nu ma prea pricep la broscute asa ca daca nici tu nu sti ce ar putea avea eu zic sa te duci cu ea la veterinar sa vezi care e cauza.Cu cat mai repede cu atat mai bine.

| Morenastyle a răspuns:

Am avut si eu o broasca testoasa si i-a aparut ceva la ochii. Era ceva mare si galben.Nu am putut sa o duc la veterinar pentru ca ea era micuta(eu o aveam de 2 ani). O chema Emma. Nu a mai avut scapare. Acel ceva de la ochii a fost grav. Din cauza asta Emma a murit. Du-ti testoasa la veterinar.Nu ai nimic de pierdut. Dupa ce o v-a cunsulta veterinarul ca o fi de bine, ca o fi de rau totusi sti care este problema. Eu nici acum nu stiu sigur ce boala avea broasca mea.Nu risca. Asa cum ti-am mai spus du-te cu testoasa la veterinar ca sa nu aiba aceiasi soarta ca testoasa mea.

| alex66om a răspuns:

Va trebuii sa ii amputezi piciorul...hoo glumeam... ii trece eitongue nu e nimic grav