| dyenutzzaiupyy a întrebat:

Buena. Am o catelusa due 7 saptamani care a fost constipata si s-a iritat la fundulet si acum ii dau in fiecare seara cu o alifie speciala, ieri s-a stricat la stomacel si azi a facut de 4 ori dar putin mai consistent decat ieri. Chair sunt ingrijorata pentru ea si o iubesc foarte mult. Si mai am o problema : nu reusesc sa o fac sa isi faca neviole intr-un singur loc. I-am cumpar pemper din acela de se lipeste pe jos si absoarbe dar nu vrea sa faca pe el, am imbibat pipi in el ca sa simta mirosul si sa faca acolo dar tot nu vrea. De fiecare data cand face pipi intr-un alt loc ii imbib in scutecul acela si o duc cu morosul dar tot nu face acolo. Va rog dati-mi niste sfaturi mai ales cu delegrarile ei de burtica. Deparazitarea si vaccinul le are facute deci nu se prune problema de ele. Sper sa imi fiti de folos! Dau funda! Pup!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa mergi la veterinar si iti va da el indicatii.
Este inca foarte mica la 7 saptamani si este problematic sa ii dai pastile dupa ureche la varsta asta. Probabil dereglarile pe care le are sunt din cauza ca este mica si intra in contact cu diverse mancaruri si bacterii cu care nu este obisnuita inca. O sa aiba anumite dereglari si dupa o sa isi revina. Incearca sa ii dai mancare uscata si evita orice tip de altfel de mancare.
Cat despre locul unde isi face nevoile, este prea mica sa invete deja, catii invata sa faca intr-un anumit loc, dupa cateva luni. Incearca sa tii mereu pampersul acolo si imbimba-l in continuare in urina. Iar ce vei incepe sa o scoti afara o sa invete singura dupa mirosul lasat de ceilalti catei.