| LoveDee03 a întrebat:

Buna,acum 2 ani am vazut pe la 12 noaptea un fel de pasari pe cer,care straluceau,erau intr-un stol,nu am fost singura,eram cu niste prieteni si ei le-au vazut,m-am gandit ca ar putea sa fie de la becurile de pe strada,dar au zburat intr-un loc unde nu era lumina si tot straluceau,luna nu era plina,oricum luna are lumina de la soare,nu erau avioane deoarece dadeau din aripi,am plecat acasa si eram la geam iar una a trecut cu o viteza mare prin fata mea,si stralucea,seara trecuta s-a repetat asta cu pasarile si este cam ciudat,adica eu stiam ca pasarile nu lumineaza,in plus eu stiu ca pasarile nu zboara noaptea,a mai vazut cineva,ce sunt? vreau pareri, fundita si vot-uri!

43 răspunsuri:
| LoveDee03 explică:

Nu erau lilieci,am vazut lilieci chiar foarte aproape,nu erau pescarusi,astea straluceau puternic,aproape ca un bec de culoare galben si aratau ca niste pasari, nu stiu cum sa explic, daca mai ies din casa noaptea iau si aparatul daca le mai vad sa le fac poza, erau stranii rau de tot dar foarte frumoase, frumoase in sensul ca erau niste pasari care luminau!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Ciudat,nu cred ca ar fi pasarea de foc despre care spune Yuukari: http://ro.wikipedia.org/wiki/Pas%C4%83rea_de_Foc
Daca le mai vezi fa cateva poze sa le vedem si noi, mai facut curioasa.
Poate le-ai confundat cu bufnite? Daca zici ca lilieci nu erau.

| LoveDee03 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Nu semanau cu bufnite, din cate stiu bufnitele nu stralucesc noapteastraight faceapar pe la 12 sau 11 noaptea, pe la ora aia le-am vazut si prima si a2a oara, aveau forma de porumbei dar luminau, daca le vad o sa le fac o poza iar daca pot le voi filma!

| LoveDee03 explică (pentru MeimeiPinguinu):

La 11 am plecat de acasa si am ajuns pe la 12 acasa,oricum nu au stat mult,au zburat putin, in jurul blocului meu si au plecat, am incercat sa le urmaresc dar au disparut sau cel putin au zburat foarte repede, dar nu avea forma unei pasari de foc, mai mult a unui porumbel...

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru LoveDee03):

Foarte ciudat,de unde esti?
Mi-ar placea si mi-e sa vad,sa vad ce o putea fii.
Pasarea de foc despre care a vorbit yuukari e dintr-o poveste rusa,o citisem cand am vazut ca a scris de pasarea foc.
E doar o poveste, nici decum reala.
Insa in lucruri paranormale cred (stiu ca e o prostie ce am scris dar daca cred, cred).
Cel mai indicat este sa o filmezi, eu in locul tau as tine camera sau telefonul tot langa mine ca sa le vad.
Iti tin pumnii, sper sa le mai vezi! happy

| LoveDee03 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Stiu,este ciudat,ar putea fi un mit dar cine spune ca nu exista,orice este posibil, o sa ma uit si in seara asta sa vad, sunt din br, dar de curiozitate, pe la 12 noaptea uita-te si tu la tine si vezi daca sunt, unii oameni nu vad ca pur si simplu nu se uita, eu ma uitam dupa stele si vad pasarile astea am ramas masca, am zis ca am eu vedenii dar daca si ceilalti le-au vazut...sincer nu vreau neaparat sa fac ceva stiintific din asta dar macar pentru cultura mea generala sa stiu ce pasarea este,ajung sa cred ca este o incrucisare intre Porumbel si Pasarea de Foc, poate e imposibil, dar din ce imi ziceti voi, asta ar fi concluzia, si eu sper sa le mai vad!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru LoveDee03):

Nu exista asa ceva, amuzant..Incrucisare..Eu sunt din Arad, ma uit des pe geam, chiar si cand vorbesc la telefon..Nu am vazut asa ceva si nici nu am auzit de asta pana acum happy
Stai cu telefonul / camera aproape waiting

| LoveDee03 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Eh cred ca sunt eu aia care a vorbit,adica cine ar intreba asta? lumea o sa il creada nebun pe ala, dar am zis totusi sa postez intrebarea, adica nu sunt singura care a vazut, nu am vedenii sau ceva in genul, eu sper sa mai vad dar asta a fost a2a oara cand le-am vazut, dupa doi ani de zile, daca apar pe la 12 noaptea, totusi imi este frica, daca nu le mai vad? exact cand am aflat si eu cate ceva, dar sa vedem poate o sa mai apara!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru LoveDee03):

Nu iti fie frica, si eu am vazut multe la viata mea dar trebuie sa invatam din toata happy, daca vrei iti las id-ul meu intr-un mesaj sau mi-l lasi tu pe al tau sa mai vorbim.

| LoveDee03 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Dar sper sa apara, ma uit pe geam din 5 in 5 minute si nimic.Mai este putin pana la 12 si sunt tot mai agitata, sper sa le vad din nou, dar ma gandesc ca au trecut 2 ani pana sa le vad a2a oara.

| LoveDee03 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Din pacate nu am vazut nici macar una, dar indata ce o sa le vad ti le voi arata, ele cred ca au un loc unde apar, iar eu nu am privelistea in locul in care le-am vazut, daca voi mai fi afara cand apar ele o sa le fac cu siguranta o poza!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru LoveDee03):

sad

| AndreeutzaDeea a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Are dreptate LoveDee03, eu le-am vazut cand nu era nimeni pe strada,pe la miezul noptii,am coborat din masina,m-am uitat pe cer,dar nu stiu de ce si le-am vazut, pana sa scot telefonul nu mai erau, am zis ca mi s-a parut, nu am intrebat pe TPU deoarece am crezut ca fara dovezi, unii o sa zica ca am innebunitlaughing, dar daca le-a mai vazut cineva este minunat.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AndreeutzaDeea):

Si eu vreau sa le vad!

| AndreeutzaDeea a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Trebuie sa fi cu ochii in patru,apar la miezul noptii si stau foarte putin,zboara in cerc iar dupa aia pleaca, sunt greu de urmarit parca dispar, daca ai treaba pe la miezul noptii afara, uita-te pe cer, iar daca ai noroc o sa le vezi, daca sunt norocoasa o sa le fac o poza sau poate un filmulet ceva!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AndreeutzaDeea):

Sunt tot timpul noaptea pe afara, in special cu noul caine care este activ noaptea.
Dar nu am vazut si nici nu am auzit niciodata de asa ceva happy

| Meryitaly a răspuns (pentru LoveDee03):

Le-am văzut și eu astazi 11 iulie 2020 ora12:30,deci nu ești singura. Încă nu știu ce păsări sunt dar sper să aflu mai multe... Oricum sunt minunate și zboară în stol.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Ar putea fi lilieci, ei sunt singurii care zboara noaptea, sunt noctrurni.MAi mult ca sigur un grup de lilieci.
Nu te inspaimanta pentru ca nu are rost.Iti recomand sa nu stai aproape de ei.Au tendinta sa intre in parul lung si au o piele lucioasa si lipicioasa asa ca ai grija cum te comporti cu ei.

N-ai de ce sa-ti faci griji!

| τττ a răspuns:

Draga mea, nu trebuie sa te sperii! Poate erau niste lilieci, ei zboara noaptea si sunt nocturni.Trebuie sa stai destul de departe de ei, am auzit ca musca si pot sa ti se prinda in par.Sau poate cum a spus @yuukary, o fi pasarea de foc.Stai calma, daca te feresti de acele "creeaturi" va fi totul ok.

| Deian1 a răspuns:

I-mi dai mess-ul tau?, am vazut ceva asemanator. straight face

| vrabiuta a răspuns:

Pescarusi zboara noaptea cu viteza mare iar de la o simpla raza de lumina le stralucesc penele

| iiPuffy a răspuns:

Eu am vazut doar intr-un film pasari care straluceau(Calatorie spre centrul pamantului)Uite acum am cautat pe net si am vazut ca doar pasarea Phoenix are puterea asta...Da-mi id tau si mai vb..Pana tu vezi mesajul eu ma voi mai uita pe net sa vad ce pasari stralucesc.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeutzaDeea a răspuns:

Si eu le-am vazut, nu stiu ce pasari sunt dar nu sunt multe intr-un stol, doar vreo 4 sau 5, daca le mai vad iti voi da fotografia si vezi si tu ce faci!

| yuukary a răspuns:

" Deosebit de frumoasă este pasărea de foc. Este o pasăre de noapte ce dispune de un sistem de luminare natural, asemenea cunoscutului licurici. Această pasăre trăieşte în umbroasele păduri din Java şi Sumatra. în timpul nopţii, zburând din pom în pom şi făcând un zgomot specific cu aripile, penele cu care sunt împodobite aceste păsări strălucesc în întuneric într-o feerie de culori, de parcă toată pădurea s-ar umple de curcubee."
asta contrazice ce sti tu, nu?
dar nu am ni-ci o idee ce paasare mai e si aia cum arata?

| YukiAkemi a răspuns:

Da credeam ca doar eu am vazut. Vezi am vazut la fel ca tine.Stra bunica zicea ca sunt spititele pasarilor, e adevarat!

| KQarapuziK a răspuns:

Pasarile care liai vazut au fost Хитрая сова. ele noapte lumineaza din cauza energiei de ziua

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru KQarapuziK):

Aceea despre care zici tu e o bufnita

| KQarapuziK a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Da dar bufnita asta dziua se umple cu energie iar seara noaptea lumineaza ca un licurici mare

| LoveDee03 explică (pentru KQarapuziK):

Poate dar avea forma de porumbel, am cautat poze cu bufnita descrisa de tine poate era o poza noaptea dar nimic, asa imi puteam da seama!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru KQarapuziK):

Hmm,probabil..Nu am auzit de asta si nici nu am gasit vreun video sau poza prin care se dovedeste ce face aceasta bufnita noaptea.

| KQarapuziK a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

winkingwinkingmai cauta

| Marian_Razvy_1992 a răspuns:

Ceau eu stau în Germania mai exact în Ludwigshafen și am văzut în seara asta cred ca erau cam 1000 nu îmi venea sa cred ce vad.am stat am fumat 2 țigări și nu dispăruse era foarte ciudat pe care bătea un vânt foarteee puternic și veneau cam la 10 m de mine și semănau cu porumbeii dar străluceau foarte tare....la mine e acum 2.48 și de 30 mine nu au plecat e fantastic doar întrebarea asta am găsit-o legat de pasari care stralucesc noaptea

| Marian_Razvy_1992 a răspuns:

Păcat ca nu am reușit sa fac poze....am filmat cu un s6 dar nu se vede nim

| Marian_Razvy_1992 a răspuns:

Păcat ca nu am reușit sa fac poze....am filmat cu un s6 dar nu se vede nimic doar negru...

| Marian_Razvy_1992 a răspuns:

Buna eu stau in Germania si acum vreo 3 ani am vazut si eu păsările astea si chiar acum 5 min le-am văzut din nou e ora 3:19 Acum ciudat nu ma asteptam sa le mai vad dar am ajuns acasă si cand sa ma pun in pat le-am văzut am facut si un video dar nu se vede nimic? doar negru si am s10 plus trebuia sa se vada ceva teoretic...

| Adriana_Lazarciuc_1968 a răspuns:

Am căutat pe google, păsării cu penaj stralucitor, a apărut postarea ta.Am crezut ca este
iluzie optică, o pasăre,, luminoasa"am văzut azi dimineață, superbă! 7.30 dimineață! câteva secunde, poate vei citi sms, dacă da, s-a întâmplat ceva anume în viitorul apropiat?

| Adriana_Lazarciuc_1968 a răspuns:

Azi dimineață la 7.30 am văzut o pasăre doar una singură, cu penaj luminos, câteva secunde, a dispărut brusc, exact descrierea ta, ți s-a întâmplat ceva special în viața ta?

| crileon a răspuns:

Le-am vazut si eu aseara, 12.08. 2015. Erau, cred, in jur de vreo 30, zburau intr-un semicerc perfect, dinspre sud spre nord. Eracam pe la 23.00, poate 23.15. Noi ne uitam dupa stele cazatoare si am vazut acest stol minunat. Nu stiu daca erau pasari sau altceva, dar erau ireal de frumoase. Erau destul de sus, asa ca nu am vazut daca dadeau sau u din aripi, insa erau superbe. Am cautat informatii pe net despre pasari care zboara noaptea in stol si stralucesc si nu am gasit niciun fel de informatie.

| Selenna0 a răspuns:

In seara asta am vazut si eu cu prietenu meu ceva asemanator erau ca niste pasari in stol si se vedeau luminate, dar faceau si niste zgomote ciudate..ca si cum plangeau niste catei mici