| Alexandra200753 a întrebat:

Buna, acum 2 luni mi-am cumpărat o nimfa dar nu știu dacă e fata sau băiat. Sunt confuză. Am citit pe multe site-uri că băieții sunt gri, atuncicântă fac triliu și sunt mai intense colorati, dar nimfa mea (Coco) e galbena și intens colorata, țipă când se speria dar la cantat face triliu. Nu înțeleg daca e fata sau băiat. Eu cred că e băiat deoarece face triliu și e intens colorat. Pe site-uri zice că băieții sunt gri și fetele mai mult tipa și sunt galbene dar Coco, după cum am spus, e galben și intens colorat, atunci când se sperie tipa dar normal canta. Mă ajuta cineva?

1 răspuns:
| Anapanda a răspuns:

O altă metodă folosită în determinarea sexului ar fi examinarea oaselor pelvine și examinarea penajului. La baza abdomenului lor, nimfele au 2 oase rigide. În cazul femelelor, structura acestor oase este mult mai flexibila, mai ales în cazul fememelelor ce au apucat deja să depună ouă. Acestă tehnică de determinare a sexului este bine să fie realizată de o persoane de specialitate, experimentată, deoarece o persoană fără experiență poate răni pasărea. Totuși varietățile de culoare Normal grey, Lutino, Silver, Cinnamons, Fallows vor avea fața colorată în galben deschis și cu pete portocalii intens colorate pe zona obrajilor. Femelele vor avea petele din obraji ceva mai slab colorate, cu fața colorată total în gri sau maroniu, de asemenea prezintă pete sub penejul aripilor, iar penajul cozii este dungat pe partea inferioară.