| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Bună! Acum ceva timp am văzut într-o reclamă pe Instagram niște căni foarte drăguțe cu Moș Crăciun. Figurina era ieșită în relief. Din păcate, nu erau de vânzare. Vreau să-mi fac și eu așa niște căni. Mă gândeam să modelez din lut polimeric figurinele de Crăciun și să le lipesc pe căni simple, din ceramică. Lutul trebuie copt, oare cănile rezistă la temperaturi ridicate (130°)? Există pe aici persoane care se ocupă cu astfel de activități? Vreau să știu dacă:
1. Vor rezista cănile de ceramică în cuptor?
2. Trebuie mai întâi să pun figurina din lut în cuptor, apoi s-o lipesc pe cană și să le pun în formula aceasta, din nou, pentru câteva minute în cuptor?
3. Sau după ce am modelat figurina o lipesc direct pe cană și le pun împreună în cuptor?

Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Exista lut special care trebuie pus la cuptor neaparat, de ex Fimo. Exista si lut care se intareste la aer dar nu se comporta bine pe termen lung.
Deci faci figurina, o pui pe cana, pui cana la cuptor (respecti instructiunile de pe ambalajul de lut), lasi sa se raceasca, indepartezi figurina, apoi iei un adeziv special si o lipesti ca sa stea pe cana. Acum poti sa pictezi figurina si cana daca e nevoie. Si ar fi bine sa dai si cu un lac. Si important e sa folosesti manusi ca sa nu iasa cu amprente. Nu poti sa pui figurina simpla la cuptor pentru ca ea trebuie sa se muleze pe cana si daca nu pui cu tot cu cana, se deformeaza. Oricum singura nu cred ca poti face, trebuie sa te uiti la tutoriale. Cauta pe Youtube sau tik tok "polymeric paste mug Christmas" sau ceva de genul si gasesti multe