| TDGMeebu a întrebat:

Buna!
Acum vreo 2 ani mama mi-a cumparat 2 carasi aurii.
Dupa vreun an, poate chiar si mai devreme, au crescut destul de mari, cam cat un deget, exceptand inotatoarele.
Acum aproape o luna, unul dintre ei a murit. I se umflase burta foarte mult.Mentionez ca nu le dadeam exagerat de multa mancare. Statea cu burta`n sus incercand sa inoate. L`am mai lasat crezand ca isi va reveni, dar a murit.
Celuilalt caras ramas, i-am cumparat un Beta. L`am intrebat pe cel de la magazinul de animale daca se impaca cu carasii. A zis ca da.
Au stat impreuna vreo 2 saptamani.
Acum aproape o saptamana, carasului i`a aparut, intre ochi, un "parazit" (cel putin asa mi-a spus tata). M`am dus si i-am cumparat o solutie dezinfectanta cara se toarna in apa, de culoare albastra.
Acasa am turnat solutia in acvariu. A doua zi ii trecuse.
Acum 2-3 zile, i`au aparut niste pete rosii. Nici chiar pete, parca era "pictat" cu dungi rosii. i-am mai pus niste solutie, crezand ca se va vindeca, dar de data asta, n`a reusit.
Azi dimineata l`am vazut mort intr-un colt al acvariului.
Pe Beta l`am luat si l-a pus pentru o vreme in celalalt acvariu al meu, cu niste guppy si 2 pesti sanitari maronii cu pete negre si mustati lungi.
Am cateva intrebari:
1: Beta va rezista impreuna cu acei guppy? (Mentionez ca am vreo 20-25 guppy)
2: Ce fel de boala a avut carasul?
3: Daca boala e molipsitoare, se poate sa se fi imbolnavit si Beta?
4: Cu ce alti pesti se intelege Beta? Ma gandeam sa-i iau neoni. happy

Scuzati daca am pus prea multe intrebari.

Multumesc foarte mult! >big grinbig grin

8 răspunsuri:
| Coriii a răspuns:

Da beta va putea sta cu celalate guppy
da beta se intelege cu neuni... iar la celelate intrebari ar trebui sa te duci la un magazin cu pesti saw de animale si acolo vei gasy raspunsury la intrebarile tale :*

| sergiu76 a răspuns:

Din cate am inteles ai mai multe acvarii.sa stii ca beta cu neonii se impaca, cu gupyii la fel, cu zebre, tetrazona cu xifori dar cu carasi si scalari, niciodata

| eugem35 a răspuns:

Mare atentie beta este numit pestele razboinic si ataca cei lalti pesti pasnici, in primul rand ce ai cumparat tu se numeste albastru de malacit si se pun cateva picaturi in apa, beta trebuia tinut in carantina cateva zile inainte sa il pui cu caraselul apa trebuie sa fie undeva la maxim 20 grade si puteai sa ti carasi voalati cu guppy, cauzele morti carasilor sunt multe de la ph ape la hrana si calitatea ape se schimba cam jumatate din apa acvariului sau in totalitate daca a intrat paraziti in acvariu si se fierbe nisipul pentru a ucide toti poaraziti se pune o lingura de sare la patru litri de apa tinind cont cati litri intra in acvariu,

| anuska a răspuns:

Pfff... e foarte complicat.eu zic ca treba sa o duci pe Beta la un veterinar. veterinarul iti va zice exact ce a avut carasul si daca beta e bolnavabig grin.Bafta:*

| hugo a răspuns:

Anuska tu ai monitorul invers ori ai un IQ foarte scazut? Ce dumnezeu nu intelegi din intrebarea lui Want a MeEbO? :X? Beta este o specie de peste, sansa ca un veterinar sa te poata ajuta in privinta unui peste este foarte scazuta! Ce dumnezeu faceti intrati dormid pe site, doamne! Imi cer scuze Want a MeEbO? :X ca nu te pot ajuta nu am legatura cu pestii dar cand vad asemenea raspunsuri ma felicit ca cineva are un nivel de inteligenta mai scazut decat mine! O zi frumoasa si succes cu pestii tai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cumpara nicu un peste deoparece bewtta ii va omora deoarece beta splendesu este o speciede rapitor si trebuie sza stea singur in bol de 2-3 litri

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

1)betta nu prea se impaca cu guppy gaseste-i un bol sau un acvariu mic minim 2, 5 litri.
2)carasul a avut probleme cu vezica inotatoare.La carasi se da in fiecare sptamana 1 data cateva boabe de mazare bine fierte si decojite.
3)nu stiu sigur ce boala a avut carasul dar nu ar strica sa muti betta in alt acvariu si sa il tii sub observatii s-ar putea sa fie molipsitoare.cel mai bine ar fi sa ii pui un pic de solutie albastra(cred ca e albastru de metilen)
4)betta nu se tine nicidecum cu carasii. poate sta cu neonii.

| cuticaadrian2 a răspuns:

Deci va rog, nu mai dati sfaturi aiurea
Am sa iti raspund pe rand la intrebari(sunt fost acvarist si stiu ce vorbesc)
La acel caras moarte i s-a tras de la beta fiindca masculi de beta splendes sunt specii singuratice care traiesc in boluri mici sau acvarii patrate.
Si eu am avut beta splendes, toate bune si frumoase pana cand m-am gandit sa il pun cu ceilalti pesti si dimineata era mort, scoate beta si putel intru acvariu separat astfel risti sa moara din cauza celorlati pesti sau invers.
Ciudat moarte celui de al doilea caras, astazi cand am mers in oras sa iau mancare pentru testoase m-am uitat si pe la pesti si cand ma uit si la carasi vad unu la fundul acvariului cu burta in sus inca viu.....Acolo erau mai multi carasi:erau 5 aurii, 2 cu cap de leu, si unul negru(pe acela negru am pus ochii si intentionez sa il achizitionez urmatoarele zile fiindca imi pare rau de el, nu stiu din ce motiv dar imi pare rau...)
Nu mai asculta de toti care iti dau raspunsuri fiindca ei iti dau un raspuns fara a stii ce vorbesc sau informatii concrete.
Daca mai ai intrebari trimite-mi un pm sau pune intrebarile aici
Succes.