| bee142003 a întrebat:

Am 4 caini husky : 1 mascul si o femela adulti(parintii) si 2 cateluse mici de vreo 2 luni. Femelele le tin pe toate intr-un loc si am vazut de curand ca au eliminat un ghem de viermi intestinali. Cred ca sunt limbrici, dar poate ar putea fi si alti paraziti. Le dau de mancare doar carne fiarta si paine. Va rog sa imi spuneti ce fel de tratament ar trebui sa le ofer.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Trebuie dusi la veterinari, nu au limbrici, ci viermi intenstinali, cainii au nevoie de deparazitare interna ( o pastiluta care costa 3-5 lei care se da inainte de a manca in ziua respectiva, dar doar un veterinar stie care e doza in functie de kg cainelui).
Deci du-te cu cainii la veterinar ca sa ii cantareasca si in functie de cate kg au i se da tratamentul corect si doar acel tratament e bun pentru eliminarea viermisorilor.
Si incerca sa le dai mancare mai diversificata ( poti sa le faci ciorba cu carne, orez, ardei, pastarnac, morcovi si verdeata, fara sare sau alt condiment, daca nu doresti sa le dai mancare seciala pentru caini). deorece nu este bogat in vitamine si minerale ce le dai tu, si s-ar putea mai incolo sa ai probleme mari de sanatate cu ei.

4 răspunsuri:
| g00dmorning a răspuns:

Incearca sa nu le mai dai carne! Du-te si intreaba-i pe cei de la magazinul cu hrana si articole pentru animale ce hrana le este indicata. Cumpara niste pastile impotriva viermilor sau du-te sa le faci o injectie.

| cameliaTpU a răspuns:

In primulbrand nu arvtrebui in nici un caz sa le mai dai astfel de mancare....cauta regimul alimentar al acestei rase si remedii impotriva viermilor intestinali pe baza de plante la o farmace veterinara sau pe net ....baftaaa...

| MicutzaPitic a răspuns:

Da, din cate stiu eu sunt limbrici, si pentru asta ca sa-i elimine pe toti le-ar trebui o deparazitare interna.

| BiancaAdamTequila a răspuns:

In primul rand, du-te la veterinar Imediat Posibil.
Iti spun o chestie, nu le mai da carne si paine, vei fi obligat sa le dai Granule Pentru Caini, Mancarea lor principala, iar daca vrei sa le dai mancare de om, le poti da os de porc, dar fara carne! Din aceasta cauza pot aparea paraziti! Iti spun :3
Du-te si cumparale mancare granule.