| Costeaalexa89 a întrebat:

Am achiziționat și eu azi 2 peruși! As vrea sa știu și eu mai multe despre ei. Am tot citit m-am documentat. Voiam sa știu. Ce mai trebuie la ei. Au stinghi, jucarii, bat abraziv pentru unghii. Os de sepie. Mix de cereale și baton(gustare cu fructe) ce altceva trebuie? Am înțeles ca trebuie o cadita cu nisip mix cu scoici sa se scalde și sa mănânce +bloc mineral+vitamine în apa de baut+vitamine în mâncare? Este adevărat? Nu sunt prea multe? Nu este exces de vitamine? Dați-mi niște sfaturi... Cum aveți voi? Ce anume folosiți? Ce mai trebuie? Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu am avut perus si l-am dresat sa stea pe degetul meu, sa-l plimb peste tot in casa si ramanea cu mine cand imi faceam temele, insa mama i-a dat drumul din greseala pe geam... Sa stii ca aceleasi lucruri le aveam si eu. Insa trebuie sa ai grija la colivie: un medic veterinar a zis ca nu trebuie sa fie rotunda in partea de sus, ci mai patratoasa si trebuie sa fie spatioasa. Ca mancare, eu ii lusm un mix de seminte si ii mai dadeam si cate o felie de mar sau morcov. Efectiv odora marul. Daca vrei o dieta mai variata poti cauta pe google, sunt o gramada de siteuri care iti spun ce are voie si ce nu. Noaptea trebuie sa fie intuneric si liniste, ca sa se poata odihni, iar daca era lumina aprinsa in camera, eu ii puneam o esarfa subtire desfacuta pe colivie - o adora, s-a atatsat atat de tare de esarfa aceea incat i-am facut un nod sus, iar el arata ca un sultan intr-o caravana. Mi-e asa dor de el. Il pupam pe căpuț, iar cand ii puneam melodiile mele preferate din copilarie (Cai verzi pe perati, Apa Apa, Pleaca, lasa-ma sa mor) canta si el in ritmul lor. Canta si singur, si noaptea. Era atat de fericit... Urmatorii mei perusi n-au fost asa, el a fost special. Dar continuand cu sfaturile: Daca vrei sa-i dresezi, asteapta cateva zile sa se acomodeze cu viata noua. Fiind doi, s-ar putea sa nu-i poti dresa niciodata pentru ca se salbaticesc unul pe altul, iar cel mare il domina pe ala mic. Eu sm pus la capatul batului abraziv (erau doua, ti-as recomanda si tie sa iei doua, poate se vor certa si vor avea nevoie de locuri diferite, ori daca colivia e mai inalta sa poata cobora pana la mancare si apa) un os de sepie si la celalat capat o oglinjoara cu margelute: sunt raiul pentru ei, trust me. I-ale si tu una, dupa ce le va trece,, perioada emotiva" o vor adora. In perioada asta nu-i speria si nu fa miscari bruste. Ultimii doi pe care i-am avut n-au reusit sa se acomodeze nici dupa cateva luni, asa ca i-am dat (scopul meu era sa-i dresez, ca pe primul, dar nu toti au stofa de asa ceva). I-ale si un inel pe care se pot legana. Ca mancare nu le lua batoane dulci din seminte, s-ar putea sa capete dependenta si n-o sa mai manance deloc srminte, care sunt mai ieftine decat batonul. Spala-le colivia odata la doua zile, poate chiar in fiecare zi, depinde si nu le deschide usita ori geamul atunci cand nu esti acasa. Daca se trezesc noaptea si se agita n-au avut un cosmar sau ceva, a fost doar un mic cutremur. Primul a facut asa intr-o noapte si am aflat a doua zi la stiri ca a fost un cutremur. Mult succes! Funda? happy

3 răspunsuri:
| GalacticOtter a răspuns:

Eu am perusi de 2 ani.Nu sunt obligatorii toate acele lucruri, cum ar fi nisip vitamine in apa de baut, vitamine in mancare, bloc mineral.Da, ar fi bine sa ii pui, dar nu de toate vitaminele, e suficient in apa...Cel putin eu asa fac, le pun doar in apa.Nu mai trebuie nimic, daca ai Adapator, hranitor, bete si eventual vitamine si os de sepie e bine, batoanele sunt optionale, dar si perusului meu ii plac mult! Succes!

| asmodeus10 a răspuns:

Osul de sepie e forate buna pentru ingrijirea ciocului. Ca si delicatese poti sa le dai salata taiata bucati mici si morcovul la fel.La inceput se vor speria de tot ce e nou gen: bat cu seminte, fir de mei insa se obisnuiesc in timp si chiar o sa le placa. Daca vrei pui sa stii ca trebuie sa ai doi masculi si o femela pentru ca ei se imperecheaza prin gelozie si neaparat un cuib - o casuta mica ce o gasesti la toate magazinele de pet shop. Sper ca te-am ajutat.