| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am cumparat un perus de la un petshop acum aproximativ o lună, este puțin acomodat cu mine, se urca pe degetul meu, mănâncă din palma etc. Stiu ca perusii au nevoie de o dieta bogata in legume, fructe doar ca perusul meu nu vrea să mănânce nimic altceva în afară de semințe, cred ca nu este obișnuit cu altceva. Ce pot face?

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

O sa manance si altceva treptat, e bine macar ca mananca. Perusii se acomodeaza repede, sunt si curiosi, strecoara-i in colivie niste mar, morcov, verdeturi si va manca, se va duce de curiozitate sa vada ce e, mai intai da cu ciocul iar apoi nu se va mai opri.

| Iote a răspuns:

La petshop a fost hranit numai cu seminte si inca nu stie altceva.
Daca spui ca e acomodat cu tine, lasa-l liber prin bucatarie. Cand vei gati, va ciuguli din legume cand le vei pregati pentru mancare. Apoi, cum se spune mai sus, nu se va mai opri. Lasa-i la indemana frunze de salata, de varza, verdeturi. Va ajunge sa ti le fure din farfurie.