| Georgiana_Popovici_1995 a întrebat:

Bună, am și eu un bichonel de 2 luni și o săptămână. Problema este că a început să îi cadă din blănița de pe spate. Știe cineva de ce?

1 răspuns:
| AnastasiaMariaStacey a răspuns:

Cainele pierde cantitati moderate de par pe toata durata anului. Naparlirea este marcata de cadere abundenta a parului, uniforma, de doua ori pe an, primavara si toamna. Parul pierdut este imediat inlocuit cu pur nou, astfel incat pielea nu ramane descoperita si neprotejata. Spre deosebire de naparlire care este fireasca, alopecia se defineste ca o pierdere patologica a parului. Alopecia nu este o afectiune de sine statatoare ci apare ca un efect secundar la alte boli ale cainelui. Exista sute de motive pentru care la un moment dat un caine poate pierde cantitati mari de par.
Poti sa il duci mai bine la un veterinar si el iti va spune exact ce are, este cea mai buna solutie.