| bianca37 a întrebat:

Bună, am mare nevoie de ajutorul vostru.
Am un cățeluș bichon maltez, ideea este ca l-am pierdut și nu-l mai găsesc. El are microcip, l-as putea găsi cu acesta? Dacă da, cum?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Microcipul este pentru cel care l-a gasit sa-l duca la veterinar ca sa citeasca cine ii este stapanul.

Dar tu NU-l poti gasi dupa microchip, ca ala nu este GPS sa-i arate locatia!
imi pare rau pentru bietul animalut dar esti total iresponsabila sa ai grija de un catelus, daca l-ai scos fara lesa si l-ai pierdut.

| bianca37 explică (pentru Violleta2022):

Nici măcar nu știi despre ce este vorba sau măcar cum s-a întâmplat și comentezi ca sunt iresponsabila
Nu judeca dacă nu cunoști
Nici măcar nu știi cum s-a întâmplat, i se putea întâmpla oricăruia dintre noi asa ca vezi ti de treaba ta ca vad ca nu ai ceva mai bun de făcut decât sa mi comentezi mie și sa ma jignești
am pus o întrebare dacă nu ești în stare sa răspunzi treci mai departe

| Violleta2022 a răspuns (pentru bianca37):

Raspunsul este dat pe baza informatiei puse de tine!
Cu exceptia cazului in care un hot a intrat la voi in casa sa va fure cainele, este in totalitatea raspudnerea voastra sa aveti grija de el si sa nu-l pierdeti, deci cineva care trebuia sa aiba grija de el si nu a facut-o este considerat iresponsabil.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sansele sa il gasesti sunt 50 -50!
Cineva responsabil va duce catelul la un cabinet veterinar si pe baza cipului poate fi indentificat stapanul.
Dar e foarte posibil ca cineva sa isi insuseasca catelul...

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Din cate stiu eu, dacã este inregistrat cipul în Baza de date, vor putea lua legatura cu tine (sau parintii), în cazul în care persoana ce l-a gasit solicita aceastã verificare la un cabinet.
Cel mai util este sã pui anunțuri în zona unde s-a pierdut, dar si pe grupurile cu câini pierduți. Și sa urmaresti zilnic postãrile cu caini pierduți/gãsiți/adopții.