| DeeaOcHiSoRyCaPrUi a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru urgent. Astazi pisica mea s-a accidentat la labuta. Nu stiu ce a patit:ori a muscat-o un caine ori s-a prins in zbilt. Asa... cand am vazut-o pe la 12 sangera si avea labuta foarte unflata si m-am speriat. I-am chemat pe parintii mei si au dat-o cu un fel de spray dezifectant pentru animale apoi au pansat-o si i-au pus 2 betisoare ca sa ii stea labuta fixa. Faza e ca si la ora asta are labuta unflata si nu stiu ce sa fac. Au procedat cum trebuie parintii mei? O sa ii treaca sau trebuie sa o ducem si la un doctor. Vreau sa spun ca parintii mei nu prea sunt de acord cu un doctor veterinar deoarece ei cred ca nu e asa grav dar eu nu prea sunt de acord cu ei. Vreau si eu cateva sfaturi, ceva. O sa ii treaca? P.S. pisicuta are 8 luni si a mancat azi.

Răspuns Câştigător
| uAme a răspuns:

Pai asa a patit si cainele meu, dar nu a sangerat. Labuta unui animal (in cazul tau, pisica ta) nu trebuie pusa in betigasele despre care ziceai decat daca e fracturat. In cazul tau, iti recomand sa iei de la farmacie spray Oximed si sa o dai in fiecare zi de 2 ori. Sa nu o pansezi, caci rana va fi aerisita si se va vindeca mai repede. Totusi, pentru un sfat specializat si pentru ca pisicii tale sa nu-i apara o infectie, ia un 10 la mate si roaga-ti parintii sa duca pisicuta la veterinar. Cred ca consultul este gratuit.

P.S.: Mai intai incearca metoda mea. happy

| DeeaOcHiSoRyCaPrUi explică (pentru uAme):

Eu am un spray albastru cu care o dau, nu stiu cum se numeste, dar cica e bun. Faza e ca atunci cand o dau cu spray se linge si nu rezolv nimic, de aceea i-am pansat labuta.

| uAme a răspuns (pentru DeeaOcHiSoRyCaPrUi):

Metilanol sau ceva de genu...

| DeeaOcHiSoRyCaPrUi explică (pentru uAme):

I s-a desunflat labuta si cred ca e mult mai bine acumbig grin

| uAme a răspuns (pentru DeeaOcHiSoRyCaPrUi):

Felicitari!

8 răspunsuri:
| Titanos a răspuns:

O sa-i treaca, gandeste-te la pisicile vagaboante care sunt mult mai grav si se vindeca singure.Mai ales ca este ingrijita e in regula.
Nu te mai panica.

| frikk a răspuns:

Du-o la veterinar(doctor) nu cred ca o te coste mult.

| 93Anna93 a răspuns:

Nu strica sa te duci cu ea la doctor. Daca a mancat, e semn bun, dar daca are labuta rupta si se prinde prost, nu va fi bine. Du-te cu ea la doctor!

| AlexandraGabriellaLova a răspuns:

Au procedat bine, dar trebiue sa o controleze un medic. nu e chiar asa de normal...