| Carina1407 a întrebat:

Am o fetita perus care a facut oua desi nu are mascul, deci ouale nu sunt fertilizate si nu vor iesi pui. Ce ar trebui sa fac, cat sa o las sa le cloceasca, oare daca o las sa le cloceasca prea mult va avea ceva probleme?

2 răspunsuri:
| Cazacu_Marius_1979 a răspuns:

Buna!, este indicat sa ii lasi ouale 21 zile de la ultimul ou, am si eu o nimfa si procedez astfel, bineinteles ca nu ies pui pentru ca nu au plod happy.

| 463257524 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu îi lasi ouăle, ci sa i le iei si sa i le inlocuiesti cu niste mingiute sau pietre albe. La un moment dat ea se va plictisi sa le tot cloceasca si le va lasa. Daca ai un cuib in colivie dr trebui sa il iei. In orice caz nu lasa ouăle deoarece nu sunt fertile si se strica repede si vor începe sa miroase. Fundița?