| Chichi155 a întrebat:

Am o mare problema: de vreo 2-3 zile perusul meu sta infoiat si tremura si nu prea mananca. Cred ca il am de vreo 9 ani. Ce pot sa fac? Chiar nu vreau sa moara? Ce ar trebui sa ii dau?

Răspuns Câştigător
| Kushi a răspuns:

Prima data sa ii pui mancare noua din punga sau ce ai tu(ce mancare folosesti)ca sa fie proaspata si sa nu fie coji(in cazul in care folosesti mei),apa sa fie proaspata,de preferabil plata,curat in colivie ca sa nu existe microbi care ar putea inrautati situatia,calciu in apa neaparat,pentru rezistenta,medicul veterinar iti va zice un calciu bun si cum sa il administrezi in apa,fructe si legume pentru vitamine,fructe bune pentru perusi:mere,portocale,ananasi,cirese,struguri etc. legume bune pentru perusi:morcov, salata, varza, sfecla alba nu cea rosie(de zahar) deci sfecla alba e buna pentru ei, etc.Perusii sunt foarte sensibili asa ca indeparteaza orice racoare,ai grija sa ii fie cald,dar nici prea cald sa nu poata respira,si du-l la veterinar, nu astepta, la un veterinar priceput, deoarece majoritatea habar nu au despre papagali, succes!

7 răspunsuri:
| KateMiddleton a răspuns:

Consulta un veterinar, dar trebuie sa te deprinzi cu ideea ca perusul tau nu e nemuritor.

| JansonLupu a răspuns:

Dul la veterinarwinking

| xBlueAngel a răspuns:

Ar trebui sa il duci la veterinar sau sa intrebi la farmacia veterinara ce ai putea sa ii dai...

| Andreea99009 a răspuns:

Du'l ma veterinar si-ti va spune el

| Chiric_Bogdan_Cristian_1993 a răspuns:

Si perusii mei au mai avut stari de genu asta. Veterinarii nu prea se pricep la pasarile de apartament decat cateva lucruri de baza. Te sfatuiesc sa ii dai apa cu tetraciclina. Dar iti recomand sa mergi la veterinar sa iti spuna gramajul de apa si de medicament necesar ca sa nu ii faci rau. Tot veterinaru mi-a prescris si mie metoda asta pentru ai mei. Sper sa isi revina.

| ysvan a răspuns:

Buna perusul meu e avut o asemenea stare dar eu l-am pus langa o sursa de caldura cata de cat puternica si si-a revenit eu de exemplu l-am pus langa semineu dar poate tu nu ai si poti sa il pui langa calorifer dar sa fie cald... eu l-am pus o noapte intreaga si pe dimineata si-a revenit