| HellBB a întrebat:

Am o pisica de 2 ani si ceva, Mimi. A fost despartita de mama ei prea devreme, si din acea cauza a dezvoltat un obicei... scarbos. Ea suge hainele, pielea, orice material moale. Nu e din cauza ca se simte stresata (asa cum am gasit pe net), toata familia o iubeste foarte mult si ii acorda multa atentie. Spre exemplu, cand doarme pe banca in curte (banca are perne) si ma asez langa ea si o mangai vrea sa ma suga(nu o parte a corpului neaparat, poate si haine), iar daca o dau la o parte alege pernele de pe leagan. La inceput am lasat-o sa faca ce vrea, dar chiar devine scarbos. Deci vrea sa suga atunci cand simte ca ii oferim afectiune, uneori ii curg balele mult, chiar,, maseaza" cu labutele si toarce. Stiti ce as putea face? Am incercat sa o dau la o parte sau sa o opresc, dar nu merge. Am incercat chiar sa o hranesc cu biberonul.

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Dai un bobarnac peste bot. Animalele nu se invata cu vorbele, trebuie sa invete ca atunci cand face chestia asta primeste un bobarnac peste bot si o sa ii ramana in cap. Nu trebuie sa iti fie mila sau sa ma acuzi ca sunt prea dura, dar e simpla solutie sa il faci sa invete intr-un timp scurt. Decat sa il certi sperand ca stie ce vrei sa zici... E un animal, poate inteligent dar nu o sa si-o foloseasca pentru ca are tot ce isi doreste de ce ar face asta?

| Mariuca4562 a răspuns:

Există multe cauze care stau la baza linsului și suptului în cazul pisicilor. Cei mai mulți specialiști în domeniu spun că acest comportament apare mai ales dacă pisica rămâne orfana sau este înțărcată prea devreme. Ideal este ca pisoiul să stea cu mama lor măcar până la vârsta de 6 săptămâni. Unele studii au arătat că este și mai bine dacă pisicile stau cu mama lor până la vârsta de 12 săptămâni. Dacă pisoii sunt despărțiți de mama lor prea devreme, pot dezvolta un comportament infatil chiar și când sunt adulți. Suptul și linsul sunt 2 dintre aceste comportamente infantile.
Suptu și linsul excesiv pot apărea și ca rezultat al strsului, anxietății, a unei condiții medicale sau pur și simplu ca urmare a plictiselii. Dacă pisica ta se află într-una dintre aceste situații, suptul și linsul o ajută să se relaxeze și să reintre în zona de confort.
În unele cauzuri, indeferent de cauza apariției, linsul și suptul se pot transforma în tulburări comportamentale. Cum îți dai seama dacă pisica ta a dezvoltat un comportament compulsiv cu priviere la lins și supt? Un astfel de comportament este considerat compulsiv dacă pisica ta nu se poate opri din a-l manifesta, chiar și atunci când tu o distrage cu o altă activitate. Citește articolul nostru despre Comportamentul Compulsiv pentru mai multe informații în acest sens.
Dacă pisica ta este mai în vârstă și începe să manifeste acest comportament, ar trebuie să o duci la medicul veterinar. Este posibil ca pisica ta să sufere de hipertioridism, boală care apare adesea la pisici cu vârsta de peste 10 ani și care provoacă schimbări comportamentale.
Sugestii de tratament
Dacă suptul si linsul nu apar frecvent și nu te deranjează în mod special, este mai bine să nu reacționezi în nici un fel în acest sens. Lasă pisica să continue cu acest comportament în timp ce o alinți și îi arăți afecțiunea ta.
metodă mai blândă prin care o poți pedepsi pe pisica ta când linge sau suge este să-i iei pur și simplu lucrul pe care îl linge. Dacă linge o jucărie de pluș, pur și simplu ascunde-o de ea. Dacă te linge pe tine, ridică-te și pleacă de lângă ea. Nu fă gesturi bruște și nu o lovi sau fugări de lângă tine. Dacă pisica ta stă pe tine, ia-o încet și pune-o deoparte și îndepărtează-te de acel loc. Acestă semi-pedeapsă trebuie aplicată pe o perioadă mai îndelungată, înainte să poți observa o schimbare în comportament. Pentru ca această strategie să funcționeze, trebuie să reacționezi repede și constant de fiecare dată când pisica ta încearcă să sugă sau să lingă. Nu trebuie să-i permiți să lingă uneori, iar alteori să nu o lași. Un astfel de comportament o va deruta și nu va înțelege că linsul sau suptul este greșit.
Pentru o mai mare eficacitate, combină metoda de mai sus cu mai multe momente de joacă. În funcție de ce-i place mai mult pisicii tale poți să iei jucăria ei preferată și să începi să te joci cu ea, sau să-i oferi gustarea ei preferată de fiecare dată când observi că vrea să lingă sau să sugă ceva.
Uneori frecvența linsului și a suptului crește dacă peisica ta nu primește destulă atenție sau stimulare. Dacă îndesești sesiunile de joacă este foarte probabil ca intensitatea și frecvența comportamentului nedorit să scadă. Două sesiune de 10-15 min de joacă pe zi poate reduce anxietatea pisicii tale și o ajută și să ardă calorii. Alege jocul cu laserul, sau cu o undiță care are în capăt un șoricel, pentru a stimula instinctul de vânător din pisica ta.
Un alt lucru pe care poți să-l faci este să-i oferi pisicii tale un singur obiect pe care are voie să-l linga sau sugă. Unor pisici le place să sugă bucăți de piele unse cu ulei de pește sau cu brânză. Alte pisici preferă să roadă oase de la aripi de pui. Orice i-ai da pisicii tale să lingă sau să sugă, fă-o doar când ești în preajma ei și poți să o supraveghezi. Odată ce ai descoperit ce-i place să sugă, oferă-i acel obiect de fiecare dată când încearcă de te lingă pe tine. Deasemenea, iarba mâței sau salată verde pot reprezenta substituenți potriviți pe care să-i lingă pisica ta.
Dacă consideri că linsul și suptul sunt cauzate de stres și anxietate este important să încerci să găsești cauza provocatoare. Linsul și suptul crește în intensitate dacă ai musafiri? Sau poate când pisica ta vede altă pisică sau un câine pe geam? Este pisica ta izolată? Ai adus un nou animal de companie în locuință? Te-ai mutat într-o nouă locuință? Raspunsul la una dintre aceste întrebări poate fi cauza acestui comportament al pisicii tale. Odată identificată cauza, este cazul să găsești o metodă să elimini acest stres. Spre exemplu dacă musafirii o fac pe pisica ta să fie iritată, pregătește-i un loc special unde să se poată ascunde atunci când ai musafiri.
Încearcă să faci hainele tale neatrăgătoare. Pentru aceasta există spray-uri cu o consistență specială amărui, care fac pisica să evite lucrurile stropite cu astfel de sprayuri. Unor pisici le displace mirosul de lămâie. Unge-te cu zeamă de lămâie în locul unde îi place pisicii tale să sugă sau lingă. Citește ariticolul nostru despre Folosirea substanțelor care descurajează linsul sau suptul.
Ce să NU faci
Evită pedepsirea sau țipatul la pisică atunci când ea încearcă să te lingă sau să te sugă. Deoarece acest tip de comportament poate fi cauzat de stres, pedepsirea ei nu va face altceva decât să agraveze comportamentul.
Când e momentul să ceri ajutor
Dacă suptul și linsul devin atât de frecvente încât modifică calitatea vieții pisicii tale, este timpul să ceri ajutorul medicului veterinar, sau chiar specialiștilor în comportamentul animalelor. Astfel vei putea afla ce determină intensificarea acestui comportament și să stabilești un plan pentru a rezolva problema. Funda?