| ismailanight a întrebat:

Am o pisica destul de batrana, aproximativ 6-7 ani, si de la un timp se comporta ciudat. Stau la casa si pisica o tin afara, nu a stat nici o data in casa. Comportamentul ciudat:
1. tot timpul pana vara asta nu statea deloc acasa, se plimba prin tot cartierul, si venea acasa doar ca sa manance si sa bea apa, incepand din vara asta sta numai in curtea mea, nu sunt nervos ca sta acasa doar ca si-a schimbat comportamentul.
2. Cand stau in curte in picioare incepe sa se invara printre picioarele mele si fara nici un motiv ma musca de picior, nu mi-a facut vreo rana, dar m-a muscat pur si simplu fara s-o calc din greseala sau s-o lovesc in vreun fel
3. detin si un caine pichinez si la amandoi le dau mancare la fel. Doar ca de la un timp pisica a inceput sa refuze mancarea aceea de caini/pisici (acele cubulete care miros destul de ciudat) si mananca doar oase, carne.
4. tuseste si tuseste cam ciudat. O data il mangaiam si a inceput sa tuseasa si nu reusea si s-a chinuit vreo 10 secunde sa tuseasca. Suna precum un batranel varstnic ragusit care se chinuie sa vorbeasca.
5. respira ciudat. Nu inspira si expira normal. Respira foarte repede. Se vede cutia toracica cum se mareste si se micsoreaza destul de repede.

Ce ar putea avea?

1 răspuns:
| gelu1970 a răspuns:

La 6-7 ani oisica nu e batrana.
ca sa vezi ce are trebuie sa o vada un veterinar, nu din acela care doar vacconeaza animalele din curte, ci unul ce stie mai mult de medicina veterinara. pisica ta poate e bolnava, si pierzi timpul, timp ce-i poate fi fatal. daca te intereseaza cu adevarat soarta ei cauta un veterinar adevarat.