| mpg26 a întrebat:

Buna! Am o pisicuta de aproape un an și recent am mai adoptat una de pe strada. Ideea este ca pe cea de pe strada o țin la iubitul meu acasa de vreo 2 sapt, i-am făcut deparazitare interna și externa și astăzi, primul vaccin. Problema este ca nu o mai pot lăsa la el și veterinarul mi-a spus ca abia peste 5 săptămâni o pot duce la pisica de acasa. I-am făcut și teste de coronavirus și FIP și a ieșit negativă la ambele. Voi ce părere aveți? Credeți ca o expun vreunui risc pe cea de acasa dacă o duc acum pe cea de pe strada, fără schema de vaccinare completa? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Da și nu. Iubita mea este asistent veterinar și mi-a spus că motivul pentru care doctorul ți-a spus 5 săptămâni este pentru că sunt doua doze de vaccin care trebuie făcute. Ai făcut-o pe prima, iar protectia 100 % o obtine abia după 1 săptămână după ultima doza. Dar ținând cont că pisicuță de acasă de la tine este și ea vaccinata, atât timp cât nu iese afara unde pisici nevaccinate ii pot da virusul pentru care nu este imuna total încă, este in regula. Și mi-a mai spus să ți zic ca pisicile de obicei se bat între ele ceva timp până se obișnuiesc unele cu altele așa să ai grijă să nu se răneascăwinking

| mpg26 explică (pentru SuNaM):

Mda, le am ținut 2 zile separate, după care le am dat puțin drumul sa văd cum se comporta, părea perfect, se înțelegeau foarte bine, pana când s au luat la bătaie și de atunci parca nu se mai suporta. Le țin separate și dacă puțin apuca sa se vadă sau ceva fug și se bat destul de tare, se și musca. nu știu ce sa fac. Sa încep sa le țin iar izolate complet in camere diferite fără sa se mai vadă deloc?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca nu vor fi probleme, dar nu le stiu eu pe toate cand e vorba de pisici
strict din ceea ce ai scris, totul pare in regula, poti sa aduci pisica

| ioana748 a răspuns:

Nu este chiar asa, pe bune acum, i ai facut si teste.
Du pisicuța acasa si lasa l pe doctor cu aberatiile lui, ca probabil vorbeste numai din carti, acasa nu are animale.
Toate cele bune, ❤️

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns (pentru DracuIa):

Pacat

| mpg26 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc mult, am adus o și le am separat pentru acomodare și siguranța, pentru moment ❤️

| mpg26 explică (pentru DracuIa):

Pana la sfârșitul vieții se poate sa ai și tu o karma, vezi cum umbli pe strada sa nu ajungi și tu sa șchiopătezi.

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa nu le faci cunostinta brusc. Trebuie a stea in camere separate pana se acomodează una cu mirosul celeilalte. Durează cam o luna pana se accepta.
Am vazut ca au incercat sa te atentioneze si alti useri.

| mpg26 explică (pentru ioana748):

Da, mulțumesc mult, asta am făcut, le am separat, fiecare in alta camera

| ioana748 a răspuns (pentru mpg26):

O sa vezi ca se vor acomoda, din experienta îți spun.
Toate bune❤

| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema cea mai mare nu este vaccinarea!
Problema cea mai mare este gelozia pisicească, în cazul tău!
Te gândești la vaccin, le ce a zis doctorul, dar te-ai gândit o secundă doar cum va reacționa pisica ta, la vederea noii pisici? Ești gata să gestionezi o bătaie între 2 pisici? Ști că îți trebuie pentru noua pisică o cușcă în care să o ți închisă până când vechea pisică face cunoștință cu ea? Citește, privește diverse video despre cum poți împrieteni 2 animale mature și una dintre ele deja cu un teritoriu bine stabilit!
Succes și să ai antirabicul făcut în caz că cazi la mijlocul dintre bătaia celor 2 pisici!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

In principiu daca a ta de acasa este vaccinata complet nu ar avea ce boli sa ia de la cea de pe strada. Cand se spune ca trebuiesc izolate, este "treaba facuta ca la carte", pana cand pisica care este in curs de vaccinare trebuie sa isi dobandeasca imunitatea de la vaccin. Daca iti este teama, de ce nu le tii in camere separate?

| mpg26 explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Asta am făcut, am adus o dar le am separat, și pentru acomodare și pentru siguranța, mulțumesc!