| abcdfegbhwrthbfwsrtg a întrebat:

am o problema cu motanelul meu de doar 2 luni.nu stiu cum... dar pe partea stanga a boticului si-a rupt mustatile...nu din intregime dar nici mari nu sunt acum mustatile lui. nu stiti ce a determinat ruperea mustatilor si ce ar trebui sa fac pentru a impiedica asta in viitor? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Nu-ti face griji happy
Eu am avut 5 motani care cand jucau se muscau de mustati laughing
Asa au ajuns cu mustatile pe jumatate happy
Sunt importante, dar nu-ti fa griji, se mai intampla happy
Sa nu te apuci totusi sa i le tai cu foarfeca laughing

2 răspunsuri:
| Mefisto23 a răspuns:

Mustatile sunt foarte importante pentru pisici. Denumirea lor ştiinţifica este "vibrissae", ele reprezintă instrumente deosebit de utile în orientarea acestora, numele în sine sugerând sensibilitatea rafinată la vibraţiile din curenţii de aer. Din aceste vibraţii pisicile receptează mesaje şi astfel simt prezenţa, mărimea şi forma obstacolelor fără să le vadă sau să le atingă. De asemenea, mustăţile le ajută şi atunci când vânează, detectând orice tip de mişcare.
Probabil nazdravanul tau s-a harjonit pe undeva si le-a rupt, dar stai linistita: mustatile se regenereaza pentru ca le sunt indispensabile. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisoiul meu isi ardea la aragaz mustatile. poate si le arde si el, ai grija, urmareste-l sa nu se apropie de soba.