| Justmeivy a întrebat:

Am primit doi iepurasi de california foarte dragalasi insa nu stiu unde ar trebui sa ii tin pe timp de iarna. Oare iepurii rezista afara la temperaturi scazute? Sunt destul de marisori si nu-i pot tine in casa. Credeti ca ar muri daca ar sta afara?
Multumesc!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Afară nu pot sta fără cușcă, căci fug. Dacă sunt temperaturi ca acum pot, dacă sunt geruri, nu.

| gabicoo a răspuns:

Îi bagi în cușca pitonului! Te scapă el rapid de problemă!
winking

| zilog a răspuns:

Vezi si tu care sunt temperaturile maxime si temperaturile minime anuale din tara respectiva
eu cred că orice iepure rezistă cel mai bine pus pe varză

Așa că eu iti recomand pentru acei iepuri ca să se simtă bine o temperatura constată exactă de 23*C

Dar mai bine ii pui pe varză călită cu ceva scăricică sau afumătură lângă ei șî cu bucăți de șuncă de porc afumate că sunt foarte gustoși!

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Din blana lor poți să îti faci căciulă de blană de iepure
https://www.google.com/......ps?/search

| Eireann a răspuns:

Iepurii suporta mai bine frigul decat caldura. Daca au un adapost acoperit care sa ii apere de vant si apa si le dau multe paie sa isi faca culcus se descurca si afara daca nu e ger de minus 10, 15 grade. Cel mai bine totusi ar fi daca ai putea sa ii adapostesti cu cusca cu tot intr-o magazie, garaj, sura, hambar pe timp de iarna.