| alexxy_8614 a întrebat:

Buna am revenithappy. Deci am un bichon havanese baietel in varsta de 2 luni si nu stiu ce mancare sa ii dau adica i-am dat carne omleta oase d toate si i-am cump si pedigree chapi cu vita si legume de care nu se atinge deloc.Plus ca i-am luat un pliculet de mancare umeda si aia a mancat-o. Dar nu stiu dc nu se atinge de pernutele chappy.Alta problema e ca face in casa sa invatat s faca intr-un colt dar nu sunt multumita as vrea sa ceara la usa ca s il duc pe balcon happy niste sfaturi mi-ar fi de folos

6 răspunsuri:
| Barbie331 a răspuns:

Eu am citit pe Maxi Pet ca ne recomanda pana la varsta de un an sa le dam cateilor nostri Alleva Puppy and Junior. Sanatoasa si cea mai buna pentru cateii nostri pana la varsta de un an. Funda?

| lola_2540 a răspuns:

Buna! pai sa vedem.
probabil nu mananca granulele chappy pentru ca sunt prea mari.la varsta de 2 luni eu zic sa ii dai hrana umeda,(cea speaciala pentru pui). nu uita ca trebuie sa aiba mereu un castron cu apa. cand mai creste putin incearca sa ii dai si mancare uscata, eu am un yorkshire terrier de cateva luni si ii dau mancare uscata, daca o refuza ma prefac eu ca o mananc si dupa aia vrea si el.totusi, nu il forta. pune-i un castron cu hrana uscata pentru pui,(granule mici), si langa el unul cu hrana umeda.si vezi care o prefera. apoi dai numai din mancarea pe care a ales'a.si nu ii mai da oase sau resturi de la mancarea gatita. ii strici burtica, face diaree, o nebunie! (iti spun din propria experienta). in plus, odata ce ai inceput sa ii dai o anumita marca de hrana, ramai pe aceea.nu schimba brusc(de ex de la chappy la pedigree sau altceva) il zapacesti. dupa ce implineste 1 an poti trece incet la hrana chappy adult, amestecand'o cu cea de junior, apoi renuntand la cea junior.cand mai creste poti sa ii dai ceva pentru dinti/(sunt un fel de oase, de la pedigree, chappy nu stiu daca are).

sa trecem la cealalta problema: du'l in fiecare dimineata afara, la o plimbare. cand vezi ca face in casa scoate'l afara, sau da'i peste botic.http://www.dresaj-caini.ro/......-casa.html

| ViseColorate_4467 a răspuns:

Inainte de a`ti cumpara catelul, ar fi trebuit sa stii ca de obicei cateii din rasa bichon sunt foaaarte pretentiosi in ceea ce priveste mancarea.de aceea ai mare grija ce ii dai sa manance pentru ca nu mananca orice si s-ar putea imbolnavi.in nici un caz nu va manca mancarea pe care o mananci tu sau oase, etc. incearca sa il hranesti doar cu granule si pliculete de hrana umeda, iar daca nu mananca amesteca-i bucatele mici de granule cu hrana umeda pana se obisnuieste.

in ceea ce priveste facutul nevoilor in casa, la-sa-l sa faca si in casa dar nu uita sa-l duci si pe afara pentru ca cu timpul o sa ii placa si o sa stie ca il duci afara nu numai pentru a se juca ci si pentru a -si face nevoile. este foarte important ca tu sa urmaresti programul meselor cainelui in asa fel incat sa iti faci si tu un program in care sa il scoti afara. poti sa ii oferi recompense de fiecare data cand isi face nevoile afara[asta doar la inceput] si nun intra cu el in casa pana nu face afara.inca ceva! nu-l lasati sa se joace cu alti caini sau cu dvs. pentru ca o sa-i fie distrasa atentia si o sa uite sa mai faca afara, si dupa aia dvs. cadeti vinovata! fara suparare…iar cu otetul, o sa aveti nevoie, da-ti cu el prin locurile unde a mai facut el( nu cumparati nu stiu ce chestie scumpa de la magazin) ca sa dispara mirosul al lui…o sa miroasa a otet dupa ce dati asa ca deschideti ferestrele…dupa aceea nu mai miroase a nimic!

mult succes!:*

| piciuk a răspuns:

Asa de curioasa. i-ai luat mancare pentru adult sau junior? deocamdata trebuie sa te obisnuiesti sa faca in casa, e inca micut. cand mai face ia-l si baga-l cu boticu acolo. incearca sa stai mult cu el afara, iar dupa ce isi face nevoile sa il iei mereu in casa, de fiecare data, asa va intelege ca e scos afara pentru asta. si app bucura-te acum cand mai poti ca spre exemplu catelu' meu imi da la 6 dimineata trezirea sa iesim afara laughing

| monica22 a răspuns:

Eu am un pechinez imperial si nu`i dau niciodata oase, nu e bine sa dai oase cateilor mici pentru ca se pot ineca sau mai rau pot perfora stomacul cateilor, cel mai bine e sa ii cumperi mancare speciala pentru juniori si hrana umeda si incearca sa-i schimbi marca de hrana uscata, eu de exemplu folosesc royal canin pentru juniori, asa mi-a recomandat veterinarul

| oanapoenaru a răspuns:

Si eu am un bichon havanez de 2 luni jumate, este incredibil... nu este bine sa ii dai de mancare ceea ce mananci tu, poate fi chiar periculos, i-ai royal canin starter ii place foarte mult, si piept de pui fiert pe care-l tai bucatele mici si pui si putin din zeama in care a fiert ca sa nufie prea uscata. Va manca foarte bine te asigur. Ca sa-l obisnuiesti stia langa el cand mananca si baga si tu degetu in mancare, va lua exemplu si va manca si el, daca nu vrea da-i din mana putin si iar il mai duci cu boticul spre castron. Hidrateaza-l bine, pune-i apa proaspata mereu. Ii mai poti cumpara cateva batonase pentru catei mici, joaca-te cu el si dupa aceea le va roade si ulterior le va manca.
Si catelul meu face pipi unde vrea el, DAR nu are voie sa intre in dormitor si bucatarie, iar el stie asta sta numai la usa si asteapta pana ies, daca vrea sa intre ii spun ca nu are voie si il pun inapoi la intrare, se va intampla de mai multe ori dar te asigur ca te va asculta. cand ne jucam cu el stam in sufragerie, iar cand nu suntem acasa inchidem usile si il lasam pe hol si baie. I-am cumparat scutec special si l-am pus in baie, i-am pus patutul lui in hol, face in baie tot timpul si pe jos si pe scutec, dar important ca face in baie. Pe hol nu-si face nevoile ca se joaca, are jucariile, patutul si mancarea acolo. Se mai scapa cand suntem acasa dar stergem imediat si pe el il indruma catre baie si uneori continua acolo. Fii foarte atenta la mancare sunt foarte sensibili. Pana vom putea sa-i scoatem afara... ii acceptam asa happy scrie-mi daca mai vrei ceva sfaturi happy oana. poenaru@yahoo.com