| Bizz_4152 a întrebat:

happyAm si eu nevoie de ajutorul vostru. Recent parintii mei au cumparat o casa intr-o comuna, cu o gradina nu foarte intinsa, dar suficienta pentru un caine de talie mare. Problema este ca vom locui inca in oras, iar comuna unde se afla casa este cam la 15-20 minute distanta de unde stam. As vrea sa`mi iau un caine care sa apere casa dar care sa se obisnuiasca cu lipsa noastra pentru ca nu vom putea fi mereu cu el. De asemena as vrea sa fie ascultator, sa nu fuga departe de mine, si sa nu necesite un periaj prea des. Imi puteti sugera o rasa va rog? happy

Răspuns Câştigător
| jojo_2491 a răspuns:

Cei mai buni si devotati caini,pentru o casa la tara,sunt maidanezii.un caine luat de pe strada,va fi atat de fericit ca l-ai adoptat, ca nu te va parasi, nici macar atunci cand vei vrea tu sa-l gonesti(sper sa nu se intample asta).

6 răspunsuri:
| Kennysa a răspuns:

Ciobanesc german, bafta!

| Balonashee a răspuns:

Buna
Eu cred ca un rotwailer ar fi foarte perfect dar ar trebui sa il vizitati pentru a nu se dezobisnui de voi
Pa, pa sper ca am fost de folos:*

| Edvin_4034 a răspuns:

Iti eu frate cel mai bun ar fi un labrador...si e si devotat stapanului, destept deci...

| lola79 a răspuns:

Un Boxer ar merge (am si eu unul)sau un ciobanesc german (si de asta am), carpatin etc. big grin

Bafta! tongue

| Layla33 a răspuns:

Ciobanesc elvetian albbig grin, sunt inteligenti si daca se obisnuieste de mic cu voi, simte ca face parte din familie si stie sa apere teritoriul lui (al vostru), si latra persoanele necunoscute sau care i se par 'dubioase', isi da seama cand greseste ceva si se bucura cand va vedethinking cel putin asa face al meulaughing dar depinde de caracterul fiecarui caine. succestongue

| Bulinutsa a răspuns:

Eu mi-am dorit toata viata un St.Bernard laughing e foarte dragut.dar cred ca are nevoie de multa dragoste. nu stiu daca ar putea rezista in lipsa voastra.