| Mădă0611 a întrebat:

Am cateva nelamuriri legate de legea cu distanta minima pentru amplasarea unei stani. Am citit ca ar fi vorba de 100 de metri de zona locuibila. Asta ce inseamna mai exact? Casa, sau gradina? Problema e ca am un vecin de gradina (de curte nu) si acolo si-a pus stana. Capuse, cacareze, caini, miros, galagie. Vecina dintre mine si el nici nu poate iesi in gradina. Eu daca ies cu cainii trebuie sa le zic cateilor mei ca nu e voie sa ma apere sau sa se apere de cainii aluia si nu ai voie sa dai dupa ai lui, dom'le, ba chiar ameninta ca il dezleaga pe ala mare (nu stiu ce rasa e, avea inainte un ciobanesc caucazian pe care l-am gasit de 4 ori dezlegat si a sarit la a mei, rasa comuna si labrador metis). Asadar, cum scap de ăsta? Cu vorba buna nu pricepe. La politie a fost vecina, nimic. La primarie am fost eu si-a legat cainii mari (sezonul trecut avea 8, dezlegati, in zona de campie, de fapt in fundul gradinii).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor de igienă aprobate prin Ordinul Ministerului Sănătăţii nr.119/2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 11
  (1) Distanţele minime de protecţie sanitară între teritoriile protejate şi perimetrul unităţilor care produc disconfort şi riscuri asupra sănătăţii populaţiei sunt următoarele:
2. Ferme de cabaline, peste 20 de capete: 100 m."
Distanta se socoteste de la limita terenului tau (gard) pana la limita dinspre tine a stanii.
Daca distanta este mai mica te poti adresa garzii de mediu din judetul tau.

| Mădă0611 explică (pentru Ioandelasal):

Https://imgur.com/a/s8klfAN
1 - ciobanul (varful sagetii e stana, ocol, ce-o fi). Toamna, cand vine de pe camp, isi muta stana (gardurile acelea + oi) in fundul gradinilor noastre)
2. vecina
3. eu
(cu albastru sunt locuri pe care le consideram ale noastre, dar nu sunt intabulate)

Par mari distantele, dar nu sunt: poza din partea de sus a gradinii mele (unde se ingusteaza in imaginea de mai sus) https://imgur.com/a/keyQ8iG - in stanga, in spate, e ocolul ala unde isi tine iarna si primavara oile.

Asta nu mi-e in clar. Pana la case cred ca sunt 100 de metri, dar pana la proprietatile noastre, nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu nu stii ce distanta este eu n-am cum sa-mi dau seama din poza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2RGJJ4D Zona locuibila este marcata (sau ar trebui sa fie) cu niste stalpi mici infipti in pamant. In situatia cand acestia nu exista, mergi al primarie si sa te lamureasca. Daca politia nu rezolva fa o inregistrare si adreseaza-te politiei judetene. Apoi te poti adresa ministrului MAI. Daca nici asa nu se rezolva cu martori si inregistrare pe telefon poti merge in judecata. Amenzile repetate pot rezolva problema. Trebuie, insa, multa incapatanare din partea ta. Eu am o experienta asemanatoare din alt domeniu. Incapatanarea mea a dus falimentarea unei firme care, condusa de un imbecil care credea ca are pile, avea multa putere in judet si multe pile.

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Am sunat la 112 odata, ca eram super nevoasa ca n-am putut iesi din gradina din noiembrie pana in ianuarie, si cand am iesit, am iesit cu furca; frumos, romaneste (sunt fata). Ma rog, am sunat pe la jumatatea lui decembrie, i-am zis rapid operatoarei ca nu e o urgenta, era duminica, si am rugat-o sa imi faca legatura cu vreun post de politie. Mi-a dat politia judeteana si nenea mi-a zis "si ce vreti, doamna, sa legam lupii?", si bla bla, sa vorbesc cu cineva de la primarie. Am vorbit, si-a legat cainii, dar are unu care cica nu e al lui. Nu e agresiv, dar cand e unu mic langa el, un intorcator, vin foarte aproape de mine. Latra la mine si cainii mei in gradina mea. Am dat dupa ei, dupa ce ca eram departe de oi, si ciobanul m-a auzit ca strig la caini, si in loc sa si-i cheme, a strigat la mine, plus ca isi baga aia in cainii mei, plus amenintari ca isi dezleaga cainele mare. Ies din gradina, oile sunt in dreapta, merg cu cainii mei in stanga, vin aia dupa noi multi metri. Latra in talpa mea. Si tot vin cu "ca ai tai is dezlegati", pai ai mei nici nu latra la aia desi le latra la blana, atat de aproape. Si daca latra la cineva, ii chem, daca nu vin, ma bag si ii prind, plus ca, asa cum ziceam, am unu de rasa comuna, de fapt sorecar cu nu stiu ce, si puiul ei cu un labrador. Mi-e ca daca imi prind cainii, o sa-i apar, si ala o sa isi dezlege cainii mari, si de acolo e bai, din partea mea.

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Imi pare rau ca ti-ai facut contul sa nu poti primi mesaje! Iti spuneam eu ce sa faci cu spurcatii aia. Asta-i nesimtire deja. Pana una alta scrie la minister!

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Doar legal vreau, sa n-am probleme. Azi chiar a strigat mucosu de 16 ani, cu tigara in mana, "da' du-te dracu' in colo cu cainii tai". Si eu ii injur de mi-e rusine de mine, dar nu in fata. Dupa asta numa' in "du-te dracu" am tinut-o. In colo fiind alti 2 ciobani. Zici ca aici e mierea. Aia macar nu-s asa smecheri ca asta. Pana la porcaria cu fondurile europene nu erau atatia ciobani, acum care are 5 clase si o ruda cu 10, hopa, fonduri, stana. Am luat azi 9 capuse de pe un caine si 3 de pe celalalt, dar sigur maine o sa le gasesc pe celelalte, ca o mai fi (ieri am luat 7 de pe ea). Daca trec cainii mei printre oile lui, ca n-au pe unde altundeva daca blocheaza trecerea, ma ameninta ca ii omoara, dar daca dau dupa ai lui, desi nu suntem aproape de oi si cainii lui vin langa noi, tot el comenteaza.

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca vrei doar legal nu vad decat doua solutii: scrii la minister despre politisti ca nu-si fac treaba sau ii dai in judecata pe ciobani. Alta nu exista!

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba mai este o varianta dar nu stiu cat ii de buna: https://bit.ly/3bcrcFl Zice ca alunga cainii!

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Ala de la politia judeteana merita taxat, la astia de aici n-am mers, ca n-am incredere in ei. Am postat acum ceva timp o intrebare cu camera de supraveghere a vecinilor de peste drum, au zis ca e de proasta calitate. Ca e sau nu, bate pe geamul meu. Mi-a aratat chiar el poza, politistul. Si daca e de proasta calitate, daca o schimba, se duce la politist sa-i spuna? Retorica. Am niste specimene pe aici de eu par cu scandalul. Daca nu ar fi atata de umblat cu judecatoriile, ii rezolvam rapid pe toti, fara sa le zic ceva. Asa am nevoie de vreo lege sa i-o arat primaritei sau politistului. Legea si gata.

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Azi am dat su spray iritant spre caini si a strigat mucosu ca de ce dau, ca ei au dat bani pe cainii aia. Astia chiar sunt dusi cu pluta. Lasa nene sa vina cainele, poate ma musca, sau poate incep sa se bata cu ai mei, ca deh, au dat ei bani pe caini. Sa vezi ce fain isi baga "labradorul" coada intre picioare si merge spre casa cand ii zic ca nu-i voie sa ii raspunda celui mare care ii latra la blana. E minunat! RromaniCA CAre ieste.

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Daca era tatal lui, care nu-i batran, are 43 de ani, parca vad ca isi dezlega cainii. Asa e la noi.

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi cati caini au si pe aici poti sa actionezi conform Legii nr. 242/2016 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 60/2015 pentru suspendarea prevederilor art. 23 alin. (1) lit. c) şi k) din Legea vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006.
Nu-si tin cainii legati: https://bit.ly/2XIdLJ9
Mai documenteaza-te si pe aici: https://bit.ly/3cjUaTI

| Salontanul a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce i-as rezolva eu! Pot sa faca si indigestie de la carnehee hee

| Mădă0611 explică (pentru Salontanul):

Zice ca nici ai mei nu sunt legati. Ce caini am eu/ce rasa sunt, si ce caini are el. Eu ii scot la plimbare, in rest sunt inchisi in curte; pe afara fug dupa vulpi, merg pe insule (este un rau acolo) dupa sobolani de apa, soareci de camp, si daca latra la cineva, ii chem, sau ii prind. el nu, si sa nu dai dupa ei, am mai zis. Are 8, 6 legati, doar ca ameninta ca-i dezleaga, ba pe unu, ba pe altul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu pușca.

| Mădă0611 explică (pentru sadrian46):

Eh. I-as rezolva legal incat sa nu mai poata sa isi puna oile pe aici. Se comporta de parca e zona lor.

| nukeyly a răspuns:

Asadar, cum scap de ăsta? Era functia aia: low level format.
Creste cativa lupi ( formula clasica 3 la 1 oaie), vreo 50-1024 vezi sa '"nu fie ai tai'', lasa-i liberi prin gradina sa ia aer curat de munte, nu le da mancare o vreme sa aiba putere de convingere.

| Mădă0611 explică (pentru nukeyly):

Si daca i-as creste, fiind ai mei, nu mi-ar placea sa se bata. Sper sa ii manance pe deal, unde pleaca in mai, desi nu sunt lupi pe acolo, sper sa vina. love struck Din 1 sept pana in 1 mai e show pe aici.