| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare am un apagal de aproximativ o luna si l-am invatat sa vina pe deget sa manace din mana mea si sa-l mangai dar toate astea in cusca ...cum pot sa il anvat sa vina pe deget si din afara custii?(funda)

2 răspunsuri:
| DenisH a răspuns:

Inflamanzestel, adica' nu i ida de mancare 1-2 zi si dupa deschidei cusca si pune mana cu mancare in fata custi si sigur va veni pe mana la tine. Si eu am dresat un porumbel il lasam afara mergea pe blocuri si venea inapoi la mine cand il fluieram. Multa bafta!

| Bixu a răspuns:

Pai...mai intai trebuie sa il scoti afara din cusca.Eu una ii las cusca deschisa la papagalul meu mereu si el iese si intra cand vrea.Ca sa vina pe deget si in afara custii trebuie sa te apropii de el sa nu faci miscari bruste pentru ca atunci va zbura mai mult ca sigur.Trebuie sa te apropii de el, mai intai il mangai pe burtica si apoi il iei usor de jos si il ridica pana ajungi cu piciorul la burta.Nici la mine nu vine decat cateodata, deci sa nu te superi daca nu vine din prima.Trebuie sa ai rabdare.Mult succes!