| valim a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine un pic. Cum sa imi fac perusul sa stea pe deget? Acum imi sta pe deget in cusca si uneori ma musca degeaba. Afara nu vor sa vina la mine de ce sad?

4 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Citeste asta: http://www.latifa.ro/pasari/papagali/dresaj/cum-sa-dresam-perusii.
Acel site te va ajuta sa dresezi un Perus.
Indroduceti degetul usor in colivie, mai sus de suportul pe care sta perusul, ideal ar fi la nivelul pieptului (deoarece ei au instinctul de a se sui si nu de a cobori). E posibil ca prima reactie a perusului sa fie aceea de a se feri (din instinct de aparare sau de frica). Daca nu vrea sa se suie pe degent miscati degetul putin pentru ca perusul sa vada ca nu reprezentati un pericol pentru el (miscati-l in jos, departati-l, apropiati-l, ridicati-l). Cand perusul este deja acomodat cu dumneavoastra este foarte posibil ca sa isi foloseasca ciocul pentru a se sui pe deget (deoarece perusii isi folosesc ciocul pentru sprijin).
Pa, pa!

| βʋϰβʋииʏ a răspuns:

Asa imi face si mei salbaticul.
Incerc multe chestii cu el dar este foarte salbatic.
Acum nici nul mai bag in seama rolling on the floor
Am incercat prima data sa-l iau in mana si mi-a infipt un cioc in deget :-s
Ar trebui sa se acomodeze cu tine si sa vb. si tu cu el.
Sa stai non stop si atuncea se va mai acomoda cu tine

| mirunel14 a răspuns:

Si eu am un perus si l-am inv ...sa vb si sa stea pe deget.Sa vorbeasca ii poti inv repetandu-i acela-si cuv de 10 ori pe zi.S a stea pe deget cu miscari usoare cu vorbe linistite 9incearca sa-i povestesti ceva ) si sa nu iti fie frica (app ii dai drumu sa zboare prin casa?) trebuie sa o faci pentru a avea curaj sa iasa afara din colivie si pentru a vedea ca in afara coliviei nu e nici-un pericol

| valim explică:

Am uitat sa spun ceva nu am doar un papagal ci doi (pereche), baiatul il am de mai de mult si nu se mai sperie de mine afara da cand o vede pe fata ca se agita (degeaba) incepe si el sa fie agitat sad