| loredana_6675 a întrebat:

am un bulldog francez si vreau sa va intreb cat costa un act de pedigree, pentru ca m-a luat un politai ca este o rasa agresiva si sa-i pun botnita, ceea ce nu este adevarat deloc, este un caine deosebit, iar acum imi cere sa-i dovedesc ca nu este un metis din pit bull sau alte rase agresive.Cand l-am cumparat de la canisa am omis sa-i i-au si pedigree, iar acum imi pare rau. va rog ajutati-ma cu un sfat. dau funda.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Daca un caine nu are pedigree, trebuie inscris la asociatia chinologica. Apoi trebuie sa participe la minim 3 expozitii (nu stiu sigur daca trebuie sa le si castige) si evident trebuie sa se incadreze perfect in standardele rasei. Adica va fi evaluat de niste arbitri.
Din cate stiu, toate astea te vor duce la cateva milioane bune, sau chiar zeci.
Mai multe gasesti aici: www.ach.ro

3 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Pai eu am dat pe carnetul de sanatate al caineleui meu 1 leustraight face. Poate pare foarte ciudat dar la farmacia veterinara din orasul meu atata este. Eu i l-am facut cu tot cu primul vaccin si au fost 25 de lei[vaccin de 1 luni jum]. Eu am un cocker spaniel. Prietena mea tot atat a dat pentru labradorul ei. Dar este si depinde de locul unde il faci. Eu nu cred ca este mai mult de 50 de lei.

| Nuosamighicestiusernameulproasto a răspuns:

Ce retardat! laughing noroc ca noi avem pedigree! happy

| loredana_6675 explică:

Nu,nu ma refer la carnetul de sanatate, l-am primit cu microcip si pasaport, ma refer la pedigree actul ce dovedeste ca are parinti de rasa pura.chiar nu stiu ce sa fac crying