| phantom1234 a întrebat:

Am un caine de talie medie care are nasul uscat. Ce trebuie sa fac? Funda+vot.

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Umiditatea nasului cateilor are 2 intrebuintari: il ajuta pe caine sa ii fie racoare cand e cald afara si, de asemenea, il ajuta sa poata mirosi mai bine.
Cainii transpira prin pernitele labutelor si pot inlatura caldura pe nas si pe gura, in momentul in care gafaie si saliveaza.
Mucusul care le curge cateilor din nas asigura o suprafata foarte buna de contact pentru dizolvarea diferitelor substante chimice prezente in aer si absorbtia lor in piele, unde sunt localizate celulele olfactive.
In plus, cainii isi ling nasul pentru a recolta mostre din particulele chimice fixate acolo ca sa le prezinte apoi unui alt organ olfactiv aflat pe cerul gurii.
Alaturi de prelungirile extinse ale mucoasei nazale din nasul lung al cainelui (denumite turbioane nazale) si a zonei olfactive marite din creier, aceste adaptari le ofera cainilor un simt al mirosului excelent, pentru care sunt atat de cunoscuti.
Uneori, un caine care este activ si adulmeca orice va avea un nas mai umed decat al unui caine care este relaxat, linistit sau care doarme.
Nas uscat = caine bolnav

Aceasta este o conceptie total gresita. Un nas uscat sau umed nu este un barometru in aprecierea starii de sanatate a animalului. Un caine bolnav are, de obicei alte simptome decat nasul uscat. De exemplu, unui catel cu probleme respiratorii ar putea sa ii curga nasul si astfel sa il aiba foarte umed. Ori un caine perfect sanatos poate avea nasul uscat, uneori si crapat, la fel ca cel al unui caine febril.
Intr-adevar, un caine activ, care adulmeca orice, va avea deseori un nas rece, umed, dar faptul ca ar putea fi uscat nu inseamna neaparat ca animalutul este bolnav.
Daca ti se pare ceva neinregula la catelul tau poti sa faci o vizita la medicul veterinar pentru consultatie si anumite sfaturi!
Succes! happy

2 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Nu-i o problema adica se zice ca nu e bine sa ara asa nasul pentru ca inseamna ca e racit/racita ai putea sa mai astepti cateva zile sa vezi daca il mai are uscat daca nu du-l la veterinar

| funyartist a răspuns:

Acest lucru poate indica ori ca este bolnav( deci un simptom al unei recel spre exmlu) sau faptul ca este deshidratat incearda sa fi atent/atenta sa aiba apa in pemanenta ( sunt sigura ca mereu are apa ) supravegheazal timp de o zi si daca nu incepe sa se umezeasca il duci la veterinar. Fundita? plssss