| LostInSoul a întrebat:

Am un catelus de 2 luni si atunci cand il scot cu lesa la plimbare nu merge deloc pe langa mine. Trebuie dresat sau mai tarziu va merge ( si la cate luni)? Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Salut!
Asa fac deobucei catelusii.Asa a facut si la mine.
Eu am procedat astfel:
- pune-i lesa si plimbate prin curte, daca nu vrea tragel usurel de lesa si încearcă sa mergi usurel.Nu trebuie sa il tragi foarte tare.
-incetisor o sa se obișnuiască
-pana se invata mergi doar prin curte cu el
-este bine ca l-ai luat de mic pentru ca odată ce creste mare alti caini le este mai greu
-nu trebuie sa mai astepti sa crească
-dupa ce o sa se invete o sa mergi super bine cu el pe strada

Nu te gândi ca nu o sa meargă pentru ca la toti câinii mei a mers la altii chiar perfect.
Tragel usurel ca sa nu îl sufoci.Este un câine inteligent si o sa isi de-a seama ce vrei de la el.
Apropo nu iti trebuie dresaj la acest lucru.
Funda?
Succes!