Întrebare recomandată | agoodvampire a întrebat:

Buna tuturor. Am primit azi un labrador de vreo 10 luni, e fetita si e destul de marisoara si foarte grea laughing. Nu e dresata absolut deloc saracuta si nu e invatata nici in lesa. Am incercat sa o scot la plimbare si am dat gres,i-am pus lesa si atat am chemat-o, atat am strigat-o, ba mai mult i-am aruncat si bobite de mancare si ea nu se sinchisea sa se ridice din fund. Pur si simplu trageam de lesa si nu se ridica din fund sad, o taraiam dupa mine. Credeti ca mai am vreo sansa sa o invat sa mearga in lesa, desi are 10 luni, e destul de mare si nu e obisnuita deloc sa iasa la plimbare.As vrea sa o dresez, nu sa imi faca stiu eu ce scheme, sa sara etc, vreau doar sa o pot scoate la plimbare si sa execute comanda de "stai jos ".

9 răspunsuri:
| florentina_9904 a răspuns:

Buna eu cred ca trebuie sa se obisnuiasca cu tine mai las-o o saptamana si apoi incepe usor cu dresajul

| viotedy a răspuns:

Intai las-o putin sa capete incredere in tine si apoi o inveti.se invata si la 2 ani sa mearga in lesa, nu-i bai.

| SandraM a răspuns:

In primul rind trebuie sa se obisnuiasca cu tine si sa capete incredere. Pentru asta trebuie sa te joci cu ea, sa o scarpini, sa ii vorbesti, samd. Apoi trebuie sa isi invete numele. Cind prinde curaj, ii pui lesa in casa si o inveti sa mearga cu ea incet-incet. La inceput un metru, prin casa, apoi doi si tot asa. Iti trebuie rabdare, insa vei reusi daca vei fii calma si vei folosi un ton vesel cind vorbesti cu ea. Sa-ti traiasca! Cum ai botezat-o? happy

| SandraM a răspuns (pentru SandraM):

Scuze de "vei fii" - cred ca mi-a stat degetul prea mult pe "i" ul ala afurisit sau mi-au corectat astia mesajul automat cu o prostie. sad

| agoodvampire explică (pentru SandraM):

Multumesc frumos! O cheama Ada

| SandraM a răspuns (pentru agoodvampire):

Sa-ti traiasca! O sa fie bine, insa trebuie sa se simta mai intii in siguranta cu tine, indiferent ca sinteti in casa sau afara. Legatura pe care o vei crea intre voi va fi un fel de lesa invizbila, pentru ca odata ce va incepe sa te iubeasca (extrem de repede), te va urmari si la baie - stiu ce vorbesc, am doi catei, o boxerita si o maidaneza, plus o caniche-ica p de 12 ani la parinti. Si toate au invatat sa earga cu lesa. A, si inca ceva! Daca incepe sa tuseasca, e semn ca are gitutul mai sensibil si e de preferat atunci sa ii atasezi lesa de un ham. happy Mult succes si pupici pe nasucul Adei. happy

| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

E obosita saraca puppy dog eyes

| This2Is2Andy a răspuns:

Foarte draguti labradorii dar mai greu de dresat. ar trebui sa o duci la vreun dresor specializat. Daca nu, incearca cu recompense. La pechinezul meu asa a mers! Acum executa fiecare comanda de genul "sezi". Incearca si tu! Sper ca ti am fost de ajutor!