| hellfoxx a întrebat:

Am un iepuras de cateva zile (are 6 luni) si stranuta mult si are blanita umeda si lipita in zona nasului. Nu are scurgeri nazale persistente dar cred ca ii curge nasucul.Va rog mult daca aveti iepuri sau cunoasteti cazuri sa imi spuneti daca e normal.
ps: cat de des trebuie hranit? Are ceva daca are mancare la discretie si papa cand/cat vrea?
Ps2: ce vaccinuri ar trebui facute?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.Nu este normal sa stranute asa de des si sa aiba blana umeda in jurul nasului, poate e racit sau e alergic la ceva, te-as sfatui sa te duci la un medic veterinar cu iepurasul
Eu cand aveam iepure nu ii dadeam dupa un program, manca cand dorea ( avea mereu mancare in cusca), dar am rude la tara care are iepuri si le da mancare dimineata si seara. Acum cum doresti tu, dar sa nu ii pui nici prea multa mancare, nu e bine sa se ingrase, mai ales ca nu face foarte multa miscare.
Legat de vaccin, sincer nu am auzit, dar daca te duci cu el la veterinar si e racit, sigur o sa ii dea un tratament si atunci poti sa il intrebi daca ii poti face vaccinuri prefentiv pentru anumite boli.

| Biaa2401 a răspuns:

Eu am avut un iepure care avea aceleași simptome si a murit după 3-4 saptamâni.Du-l la veterinar urgent cât mai ai timp; o sa îți dea un praf care se pune in apa.