| Ionutsa24 a întrebat:

In cateva zile imi voi cumpara un Bichon maltese teacup... dar nu stiu prea multe despre modul in care ar trebui sa il ingrijesc... e fetita si are 2 luni. proprietarul mi-a spus ca are 3 vaccinuri facute.
Am cateva intrebari:
de la ce varsta o pot scoate afara?
cum pot sa o dresez mai usor?
cate sanse am sa nu imi faca prin casa?( stau la bloc)
cum pot s-o invat sa nu faca prin casa?
de cate pri pe zi trebuie sa o scot afara?
de cate ori pe zi trebuie sa ii dau mancare?
contactul cu alti catei o va afecta?
Cel mai complex raspuns frunda... va rog sa imi spuneti tot ce stiti despre rasa aceasta, si daca mai cunoasteti lucruri importante care m-ar putea ajuta va rog sa mi le spunetu.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Ingrijirea este la fel ca la orice caine, cu unele schimbari, blana, care trebuie periata zilnic si curatata ( la ochi cu o solutie speciala, dar aici te-as ruga sa intrebi un veterinar, de preferat veterinarul care o sa ii faca si celelalte vaccinuri).
1. O poti scoate afara dupa ce termina toata schema de vaccinuri ( dupa 1 saptamana de la ultimul vaccin, pana atunci ea nu are imunitate si poate lua boli mortale), inca nu a terminat-o deoarece are doar 2 luni, sper ca vechiul propriatar ti-a dat si carnetul de sanatate a cainelui pentru a vedea daca i-a facut sigur vaccinurile ( si care) si daca i-a facut deparazitarea interna ( contra viermisorilor, care se face inainte de vaccinuri).
1. Legat de dresaj, cam dupa 3 luni o poti dresa, pana atunci e prea micuta, dar sincer te-as sfatui sa o duci la o scoala de dresaj daca vrei un dresaj corect ( eu nu mi-am dresat cainii, prefer sa fie caine, nu o jucarie). Sa stii ca bichonul este o rasa foarte galacioasa si cu multa energie.
3-4. In perioada cand inca nu are toate vaccinurile facute, isi face nevoie pe de lavete speciale pentru caini ( le gasesti la pet-shop) care se pune in locul unde doresti sa isi faca nevoile. Laveta trebuie pusa undeva unde sa ajunga cu usurinta la ea si sa o vada usor. Apoi pune-l pe laveta dupa 30-60 de minute dupa ce a baut/mancat lichide, teoretic o data ce isi simte mirosul acolo, tot acolo o sa isi faca si restul de nevoi, dar trebuie sa invete asta, adica necesita timp si rabdare. O data ce face acolo, felicita-l, mangaie-l si recompenseaza-l cu mancarea sa favorita ( carnita de pui/vita/curcan fiarta nesarata sau orice altceva ce ii place) si asa o sa stie ca a facut un lucru bun si ca esti mandru de el, daca nu face acolo, ci in alta parte, cearta-l, dar nu aspru si sa nu il bati.
Dupa ce termina schema de vaccin poate sa isi faca nevoile afara, de preferat sa il duci de 3 ori pe zi afara ( 2 ori e indicat la caini adulti), dar la ore cat de cat fixe, ca sa stie ca la ora x trebuie sa isi faca nevoile ( la fel se procedeaza precum cu lavetele, adica dus avara dupa ce mananca si bea si cu lauda daca a facut). Cat o sa fie pui (pana pe la 1-2 ani) are multa energie, deci trebuie plimbat destul de mult ca sa si-o consume.
5. Legat de mancare, este recomandat de 3 ori pe zi la puiuti, dar cantitate mica, deci putin si des.
Mancarea de baza trebuie sa fie mancare de caini dar sa fie pentru juniori ( are toti nutrietii ca puiutul sa se dezvolte corect), poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata ( ai grija la lapte, unii catei au intoleranta la lactoza, deci la lapte, si o sa faca diaree dupa ce il bea). La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu.
6. Daca inca nu are vaccinurile facute/terminate, nu are voie sa fie in contact cu caini care nu au vaccinurile facute, ea poate lua usor boali, pentru ca organismul ei nu are imunitate. Dar daca are vaccinurile facute, nu are cum sa o afecteze si este recomandat sa socializeze cu alti caini. Dar ai grija, ca acei caini sa nu o atace, ci doar sa se joace, de preferat cu caini de varsta ei. La maturitatea sexuala, cam dupa 7-8 luni, o sa intre in calduri, asta inseamna ca o sa faca pui daca o lasi langa un caine mascul, deci atunci o sa o afecteze, deci este indicat sa o sterilizezi, in afara ca nu o sa mai poata sa faca pui, nu o sa mai faca boli cum este cancerul mamar, piometru ( infectie la uter care este mortala daca nu este descoperita la timp) sau cancer uterin. Ea o sa intre in calduri din 6 in 6 luni cu o perioada de 8-14 zile, deci ai grija in acele zile sa nu se imperecheze, dar daca doresti pui, te-as sfatui sa o lasi sa se impereceze dupa varsta de 1 an jumtatate cand organimsul ei este dezvoltat si nu exista complicatii in timpul dar si dupa nastere.
Cat o sa fie pui o sa aiba tendita sa roada, cam tot ce prinde in gura din cauza ca il manaca gingiile, dai incerca sa ii cumperi multe jucarii ( dar nu o sa renunte la a roade tot ce gaseste).
Baia este recomandata dupa ce termina schema de vaccin, adica dupa 3 luni ( vaccinurile se incep de la 6 saptamani) si trebuie spalat musai cu sampon special pentru caini, deoarece samponul pe care il folosim noi are un ph ridicat si poate irita pielea sensibila a unui caine, de preferat sa il specili o data la 2 sapatamani, sau o data pe luna ( poti sa il speli si mai rar, dar nu mai des decat o data la 2 saptamani, ii iriti pielea).
Nu prea stiu despre rasa deoarece nu am avut bichon, dar am vecine care au, si sunt foarte galacioase, dar cu mai multe informatii te poate ajuta veterinarul.