| Irina123456789101112 a întrebat:

Am un Micul Alexander, nu stim exact care e varsta lui dar stim ca e la noi de aproape 5 luni. Cand l-am luat de la crescator trebuia sa fie foarte imblanzit. Dar problema e ca nu e nici macar un pic! Cu greu l-am obisnuit sa ii pun o samanta de floarea soarelui printre gratii dar oricum nu o ia. Cu greu ii facem curat, pentru ca se streseaza si nu vrem asta. Dar problema cea mai mare e ca vrem sa il lasam prin casa sa zboare, dar ne este frica ca va zbura in pereti si se va lovi. Ne-am gandit si la taierea apripilor (taierea penelor care il ajuta sa zboare, pentru ca oricum ii cresc inapoi). Dar in Romania nu sunt oameni care chiar sa se priceapa la asta. Si nu vreau sa imi bag puiutul in pronleme si mai mari. Cu greu ii bagam jucarii, pentru ca se sperie de ele asa ca am decis sa i le punem langa colivie sa se obisnuiasca cu ele. Ce pot sa fac? Vreau sa dau papagalului acesta o viata buna, dar nu pot atata timp cat el e asa speriat. Am auzit ca oricum specia Micul Alexander e greu de imblanzit. Dar fac absolut orice doar ca se il imbalnzesc.Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cu rabdare il vei imblanzi, asteapta sa mai treaca timpul si stai msi mult cu el dar doar cand il vezi pe el mai in apele lui.