| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumpărat acum o sapt. un papagal micul Alexander. Primele 2 zile l-am ținut in colivia lui, dar apoi i-am dat drumul sa se obișnuiască cu casa si cu toti cei din casa. Am observat cateva progrese zilele astea:
1. A început sa învețe sa zboare mult mai bine(la început zbura putin)
2. A început sa se aproprie mai mult de mine.(tot ii este frica daca ma apropii mai mult de el, dar acum am reușit sa il iau pe pensula, iar tata a reușit sa il ia pe deget)
Eu vreau sa stiu cum sa il fac sa nu ii mai fie asa de frica.(am observat ca dimineata este foarte speriat, iar seara este foarte liniștit)

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

O sa se obisnuiasca in timp cu voi. Vorbeste cu el, da-i drumul prin casa mai mult.

| Andrieș_Anca_2001 a răspuns:

Pai, pentru asta, e nevoie de timp. Am avut mai demult un papagal (era perus) si dupa 3-4 luni abia a inceput sa se obisnuiasca cu mine.
Nu l-am presat foarte tare, iar dupa trei saptamani de stat cu el (adica 30 de minute pe zi, cam asa) s-a obisnuit, adica se urca pe umarul meu, statea sa il mangai.
Funda?