| Dragutzza_6984 a întrebat:

am un papagal cantator cu burtica galbena si aripile multicolore(putin rosu verde albastru pe la penele mari de la marginea aripii si mult portocaliu) iar coada este lunga si mai mult neagra cu verde. am cautat pe net de ce gen este dar nu am gasit. imi puteti spune voi? funda poza la http://ciobanuflorica.sunphoto.ro/Papagali_Cantatori/769 11735

3 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Se numeste : Papagal cantator
Masculul si femela se pot deosebi usor dupa culoarea penelor. Culoarea de baza a masculului este verde intens, cu reflexe albastre pe spate, iar coada este de un rosu aprins. Femela are penele verde oliv si galben oliv, iar aripile au reflexe albastru deschis.
Amestecul de seminte pe care i-l poti pregati poate fi constituit din mei, seminte de brad, seminte de floarea soarelui, ovaz si seminte de canepa, pe care i-l poti combina cu zarzavaturi proaspete. Bineinteles, trebuie sa ii asiguri intotdeauna apa proaspata curata iar la baza coliviei nisip curat! Daca ii ingrijesti cu dragoste, pot deveni foarte atasati de tine.
O seara placuta! happy