| AndreeaTi a întrebat:

Buna am un papagal pe care am primit ieri. Este perus si inca e pui dar e foarte speriat si nici nu mananca nici nu bea apa nici nu iese afara nici nu ciripeste... Ce sa fac?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Lola2013 a răspuns:

Nu te ingrijora! Si eu am avut multi papagali si nici unul nu a mancat in primele 2 zile! cand o sa ii fie foame, o sa manance, stai linistita.Doar trebuie sa se acomodeze.e speriat ca a fost luat de lanaga ceilalti papagali si din mediul lui, mai ales ca e pui si probabil era foarte atasat de papagalii cu care a stat.incearca sa il tii intr-o camera in care tu si parintii tai va petreceti mult timp.Astefel,se va acomoda cu voi, cu zgomotele (apa care curge la robinet, televizorul, muzica..etc)

5 răspunsuri:
| Spaz472 a răspuns:

Buna, pune-i o oglinda in cusca sa vorbeasca cu elwinking. Asa se pune pentru papagal sa nu se plictiseasca sau sa se simta singur, incearca si o sa vezi. Succes!

| EuDarii a răspuns:

Paii,daca e foarte mic, poti sa i-o dai cu forta nu te speria daca se agita, trebuie sa manance, o sa-i placa si dupa mananca singur happy

| Number27 a răspuns:

Mai intai ii va lua cateva zile poate chiar o saptamana sa se acomodeze cu noul mediu... asa faceau si perusii mei... dar dupa ce se acomodeaza vor ciripi si vor manca singuri

| nursa a răspuns:

Lasa-l putin sa se obisnuiasca cu noul mediu si cu tine in special. Dupa ce se va acomoda, va manca non-stop daca-i dai bunatati big grin

| Anida2013 a răspuns:

Pai... iei o bobita (daca ii dai mancare speciala) si incerci sa i-o dai. La fel si cu apa. Dar depinde cat de mic este.