| GivingUp a întrebat:

Buna!
Am un perus alb dulce dar nu stiu daca e fata sau baiat. Omul de la magazin de unde l-am cumparat a uitat sa mentioneze ce sex este si am o dilema in legatura cu asta. Am citit pe net ca femelele tinere la perusi au la cioc un albastru deschis (la nari) si sunt foarte agitate energice. Perusul meu e agitat si zboara in toata camera mereu dar la cioc are un albastru-moviu habar n-am cum sa decriu vedeti voi uitati poza:

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Andreea%20Aysel/My %20Documents/My%20Pictures/Picture%20098.jpg
Va rog mult sa ma ajutati cu raspunsuri fara misto eu vreau sa fie fata dar poate voi stiti mai bine multumesc!

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Daca nu are alb in jurul narilor inseamna ca este mascul,daca are putin alb in jurul narilor inseamna ca este femela,comportamentul perusului difere, nu toti sunt la fel, succes!

4 răspunsuri:
| Zendaa a răspuns:

De fapt daca are narile roz-mov este femela, daca il are albastru este mascul. Dupa cum il descrii tu este mascul.

| sLowSpawN a răspuns:

Http://www.ropets.com/cei-mai-cautati-papagali/
creasta femelei este de un galben mai putin intens, combinat cu gri, iar penele de sub coada au striuri galbene.

| Anonim225 a răspuns:

Si eu am avut un papagal(perus)asemanator si era aproape la fel cum l-ai descris tu.Era femela. Daca vrei mai asteapta pareri.