| beea29 a întrebat:

Am un perus care este baiat si vreau sa fie fooooaaarte fericit ca pare cam trist...Nu spuneti sa-i cumpar o femela ca un domn mi-a zis ca dupa aia nu mai vorbeste, ca eu vreau sa-l invat sa vorbeasca....Deci, in fine cum il fac fericit, ca i-am luat un baton cu cereale dulci, o sa-i i-au si jucarii si cum fac sa nu-i mai fie frica de mine? Ca nu-mi place ca fuge de mine nu vrea sa stea in palma sau pe degetul meu, mentionez ca l-am luat acum doua zile! Funda, iar pentru ceilalti vot!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, in doua zile nu prea a avut timp sa se obisnuiasca la tine. Deci, va trebui sa ai putina rabdare.
In alta ordine de idei, trebuie sa te decizi ce vrei: un papagal mut, fericit ca are o partenera sau un papagal vorbaret si trist care iti da tie senzatia de mare fericire ca ai invatat o pasare sa injure. Ca, precis asta vrei sa-l inveti.
Gandeste-te exact cine trebuie sa fie fericit: tu sau el. Mai ales ca el, locuind intr-o colivie, e nefericit din start.

| Mikasa a răspuns:

Si papagalul meu facea asa cand l-am cumparat, ba chiar mai rau. Dar acum s-a obisnuit cu mine.Trebuie sa ai putina rabdare.Si inca ceva: mie mi-a spus cineva ca daca vrei sa-l inveti sa vorbeasca trebuie sa-l tai sub limbaa straight face.

| push2gl a răspuns:

Mai bine cumpara-i o femela si lasa-l cu vorbitul o sa inceapa el dupa un timp, e pasare de ce sa vorbeasca? Ti-ar conveni sa te tina cineva singura si sa te puna sa latri ca sa inveti limba caineasca?

| DLeonard a răspuns:

Buna,

Este imposibil sa se invete cu tine in 2 zile. Este adult?

| ioanamonica a răspuns:

Buna si eu am avut perusi.il poti lasa sa zboare prin camera asa am facut si eu numa trebuie sa ai grija sa nu se raneasca.tot il tineam in brate si pe deget iar dupa un timp venea singur si mi se punea pe cap, mi se ascundea prin par cand il lasam prin camera.Mai bine cumparai o partenera pentru ca perusii e rau cand sunt suparati: pot sa moara. Daca ai sa-i cumperi partenera ai grija, supravegheaza-i sa nu se bata.iar daca nu le convine unul de altul se supara si moare. Funda?

| KATALYNNKOWX a răspuns:

Am si eu perusi de pe 14 mai(cadou de ziua mea de la parinti).La inceput nu prea mancau daracum da, insa nu se pun pe decetul meu.Nu le dau prin camera drumul caci imi e frica sa nu faca mizerie.Ieri le-am cumparat baton dar inca nu mananca di el, deci, spune-mi si mie.

| Bııa69 a răspuns:

Ai putina rabdare cam dupa un an va incepe sa vorbeasca si ii este frica pentru ca in primele zile pare trist si nu mananca nimic dar mai tarziu o sa se acomodeze si poti incerca cam dupa o saptamana sa il pui pe deget. Cele mai multe informatii sunt pe cutia de mancare Vita Cip Cip(mancarea de perusi) sau cauta informatii pe internet.Eu i-am luat o femela cand avea cam trei ani de la cumparare.

| MariSkumpik a răspuns:

Buna! Am si eu un perus care acum stie sa vorbeasca si sa stea pe mana. El e suparat deoarece inca nu este obisnuit cu tine. Fa-ti timp pentru. a sta cu el si vorbeste cu el. Repeta numele lui, ce vrei tu sa invete. Dupa 3 saptamani incearca sa-i dai drumul prin camera ta. Dupa ce zboara si zboara, pana ce oboseste, inceraca sa pui mana langa el pentru. a se urca. Daca nu merge, incerca sa il prinzi si repeta asta si a doua zi. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?