| Cipy43 a întrebat:

Bună,am venit cu o întrebare legata de pasările de colivie:perușii.
Am mers la farmacia veterinara deoarece am un peruș care e cam supărat si destul de slăbit, iar când încearcă sa fluiere sau să vorbească e așa răgușit. Nu am mers cu el la veterinar deoarece nu se simte așa de rău și are probleme doar de vreo 3 zile.Totuși am decis să întreb farmacista de la cabinetul veterinar si mi-a recomandat ENROFLOXACINA FP 10%.Ea mi-a explicat in mare parte cum se administrează dar am vrut sa pun si o întrebare pentru că pe prospect scrie mai mult de curcani si găini si mă gândesc că la peruși se administrează o doza mai mica.Scuzați de intr-o-ul lung dar întrebarea mea este următoarea.Cum mai exact se administrează la peruși și cum se dă? Adică câți ml de solutie se dizolva si în câți ml de apă.Cam câți mililitri sau picături i se administreză perușului? Și cam cate zile?

Daca știe cineva care a mai administrat unui peruș sau știe despre ce este vorba îl/o rog sa îmi zică.
Muțumesc!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu ai vrea sa mergi la veterinar? Sa stii ca la animale administrarea medicamentelor nu e asa diferita fata de oameni: daca o faci conform indicatiilor de la medic e ok, daca o faci de capul tau e foarte posibil ca mai rau faci. Din moment ce probabil nu stii ce greutate are(majoritar in functie de asta se administreaza), plus ca nu stii nici daca ai cumparat ce trebuie, poate ar fi intelept sa mergi la un cabinet veterinar.

| anonimg a răspuns:

Nu recomand nicio pasăre, niciun animal și niciun pește în casă. 99% dintre acestea își sfârșesc viața mai înainte de vreme -și în chinuri- deoarece necuvântătoarele n-au cum să spună ce le doare ca să fie vindecate.