| Unicooorn2001 a întrebat:

Are ceva daca perusului meu i-a curs 3-4 picurele de sange? Acum la veterinar e inchis. De ce celalalt perus il bate pe acesta? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se batdaca sunt de acelasi sex. Trebuie despartiti.
Daca i-au curs catevapicaturi de sange, isi va reveni daca nu se mai bate (dupa ce vor fi separat).

| P4rAd0x a răspuns:

In limba romana nu exista nici cuvantul "picurele", nici cuvantul "picurea", ci doar verbul "a picura". Forma corecta (si care trebuia folosita in situatia ta) este "picaturi", in niciun caz "picurele".

Revenind la intrebarea ta, chiar daca ar putea sa nu fie nimic, este bine sa nu risti, asa ca prima masura de siguranta care trebuie luata este sa incerci sa-l speli in zona respectiva, pentru a te asigura ca nu exista riscul unei infectii. Incearca sa-l speli cat de mult posibil, asigurandu-te ca o faci unde trebuie, deci intai cauta zona de unde i-a curs sangele. Incearca sa cauti o farmacie veterinara sau ceva, poate reusesti sa mergi si sa intrebi acolo niste detalii pana mergi la medicul veterinar, care sigur iti va explica despre comportamentul celor doi, solutie pe care ai putea sa o gasesti si la orice farmacie veterinara, doar informativ. Pe viitor ar fi foarte in regula sa iei un numar de telefon de la medicul veterinar, pentru situatii de genul asta.

| Curte_Alexia_1990 a răspuns:

Desparte-i.Nu este bine că se rănesc.