| fllory a întrebat:

as dori sa duc impreuna cu mine in aceasta vara, un catelus in Italia. Eu si familia mea ne mutam acolo si nu o putem lasa aici. E puiut, are 6 saptamana. in prezent si suntem foarte atasati de ea dar nu prea stiu ce acte sunt necesare ca sa o putem duce cu noi. Credeti ca ma puteti ajuta? Si tatal meu zicea ceva de genul "daca mergem acolo trebuie sa o declaram" cum vine asta? Si e necesar?

3 răspunsuri:
| MeScorpion a răspuns:

Ai nevoie de "buletinul cainelui" ce il primesti de la veterinar ala unde scrie ca are vaccinele facute.
Nu trebuie declarat nimic.

| clarobscur a răspuns:

În prima fază mergi la medicul veterinar al căţelului. Acesta îi va face paşaport, îi va pune microcip, iar apoi vaccinuri. De aici va trebui să mergi la Direcţia Sanitar Veterinară pentru legalizarea paşaportului (aici i se vor mai face încă 2-3 vaccinuri). În final va trebui să te întorci la medicul veterinar care va mai pune o viză. Din câte ştiu, implantul microcipului se plăteşte separat. Dacă mergeţi cu avionul trebuie să aibă cuşcă şi nu uita să citeşti condiţiile companiei aeriene.

| fllory explică:

Cred ca trebuia sa specific ca nu merg cu avionul sau autocarul. Mergem cu masina noastra persoanal iar catelul e de talie mica, e numai o mana de catelus... Daca trebuie sa ma leg la cap cu atatea, cum a spus clarobscur atunci nu cred ca mai are rost. Nici pentru mine nu fac atatea acte dapai pentru un animal, sa fim seriosi...