| Miranda27 a întrebat:

Intre semestre, este o mini-vacanta de o saptamana. Eu, sora mea si mama mea am vrea sa mergem in Italia in acea saptamana (la rude). Am calculat cati bani avem nevoie si nu este o problema. Ideea e ca ar trebui sa mergem cu tatal meu cu masina, dar nu este de acord. Adica el nu vrea sa mergem deloc in Italia. Zice ceva de genul :'Nu are rost sa mergem mai ales ca e toamna, doar nu o sa dam nu stiu cati euro doar ca sa mergem la rude si nici nu e vara sa ne bucuram mai mult de timpul petrecut acolo!". Nu stim cum sa il convingem, adica el tot isi sustine ideea ca nu are rost, ca o sa "ne plictisim" cica dar totusi nu le-am mai vazut de mult pe verisoare, unchi, matusi, si cum banii nu sunt chiar problema cred ca ar avea rost sa mergem... Imi dati va rog niste sfaturi, foarte, foarte convingatoare, nu doar vorbe, ceva de gen, m-am gandit la inceput sa ii las in fiecare mic de jun cate o felicitare in care sa scrie ceva convingator laughing, dar vreau mai multe idei convingatoare.

Răspuns Câştigător
| mariaelenoiu a răspuns:

Hei.e simplu. Eu as face cam asa
1. BANI
Verific traseul pe google map si il arat.
II explic ca la un mers moderat cu 100 la ora consumul e minim gen 5% si nu o sa consume prea mult Gen
https://www.google.com/maps/preview#! data=! 4m21! 3m17! 1m1! 1sRoma%2C+Italia! 1m5! 1zQnVjdXJlyJl0aSwgUm9tw6JuaWE! 2s0x40b1f93abf3cad4f%3A0xac0632e37c9ca628! 3m2! 3d44. 4325! 4d26. 1038889! 3m8! 1m3! 1d117749! 2d26. 0958928! 3d44. 4378326! 3m2! 1i1920! 2i992! 4f13.1! 5m2! 13m1! 1e1&fid=0
2. Verific toate obiectivele de pe drum si i le arat. Sigur trebuie sa fie multe popasuri interesante
3. Explicati faptul ca e important sa mergeti si ca vreti cu adevarat sa faceti acest lucru; Pentu mine mi se pare foarte impresionant faptul ca tu ai postat aici sa ne intrebi pe noi si sa iti dam idei cum cum sa il convingi pe tatal tau sa mearga acolo.

3 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

O varianta rapida ar fi sa va luati un bilet de avion daca timpu petrecut acolo e problema pentru ca din 7 zile pierdeti 4 pe drum dus-intors...asa cu avionu ar fi mult mai rapid ca se fac 2h din Romania pana in Italia...

| andreicaia99 a răspuns:

Pai gandeste-te ca ar fi doar 9 zile 2-3 pe drum deci ar veni 6-7 nu ai ce face va cheltuiti banii aiurea. daca era in vacanta de iarna era ceva erau sarbatorile etc dar asa nu are sens.

| Miranda27 explică (pentru andreicaia99):

De fapt mergem mai repede si stam acolo noua zile