| EcaterinaIna a întrebat:

As dori sa stiu care este diferenta dintre hartia mata si cea lucioasa, la poze. Si care ar fi mai buna?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Eu zic mata. Din orice punct de vedere. Calitatea fotografiei, sunt mult mai placute la privit, se elimina reflexiile nedorite, etc. Rezistenta mai buna in timp a cernelurilor si cartonului (hartie fotografica). In cazul fotografiilor lucioase exista vopsele si lacuri lucioase de slaba calitate, folosite de unii pentru imprimare, care duc la lipirea pozelor unele de altele in timp, sau la cel mai mic semn de umezeala. Acolo unde se prefera fotografia lucioasa, exista o varianta "semilucioasa" pe carton texturat, de asemenea foarte frumoase la privit.