| DiannaDia a întrebat:

As vrea sa fac o poza unui balon in timp ce il sparg. Am cautat sa fie de foarte proasta calitate si l-am umplu plin ochi cu apa insa acum ma intreb voi putea surprinde momentul cand se sparge? Eu am zis sa fac astfel:Fac un videoclip si fac o poza momentului cand se sparge.Cum as putea sa fac asta?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie o camera de mare viteza.Care filmeaza cu mai mult de 1 milion de cadre pe secunda.Cu o camera obisnuita nu poti vedea nimic.

| MissDi a răspuns:

Eu zic alfel.Pui timp la telefon/aparat foto si in momentul in care timpul se termina spargi balonul.happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sau faci rost de un aparat care face poze in serie

| ggalilei a răspuns:

Cel mai simplu mod, l-am folosit si eu de cateva ori:descarci de pe net in PC un convertor gratuit 3gp, mp4 sau cam orice convertor video, il deschizi pe ecranul PC-ului, adaugi in el un videoclip filmat cu telefonul care sa contina si momentul respectiv si ii dai "play" (videoclipului).Ai un buton pe care scrie "snapshot" in coltul ecranului pentru videoclipuri, dai multe clicuri pe el in timp ce se deruleaza videoclipul si GATA. Apoi intri in fisierul in care ti-ai trimis "snapshot"-urile si iti alegi de acolo care-i cel mai semnificativ.Eu asa fac mereu cand vreau sa fac poze scoase din videoclipuri.E foarte usor.Incearca!

| ggalilei a răspuns:

Vezi ca se numeste "mp4 converter free" sau "3gp converter free".Cu el poti converti orice videoplip sau chiar film (de obicei daca dureaza mai mult trebuie sa platesti) in formate acceptate de telefon (de obicei mp4 sau 3gp). Vezi ca poti modifica folderul de stocare a snapshot-urilor facute de tine, e bine sa le salvezi direct in desktop, ca sa poti lucra cat mai rapid cu ele.Succes!

| LimFao a răspuns:

Depinde de ce aparat detii. Daca ai un DSLR modifica diafragma si timpul de expunere mai indepartat si fa o captura in rafala sau continua. Nu vei reusi daca ai un aparat compact. Cu videoclipul nici macar una din variante. Succes!

| DiannaDia explică (pentru LimFao):

Dar cu hdr? e bun?! Am un iphone 4s si un aparat foto de la Samsung... Sau macar, da-mi niste idei mai bune.Este pentru un concurs de fotografii.

| tirel a răspuns:

Salut! Recomand sa filmezi, si cand spargi balonul sa ii dai stop filmului de pe calculator si sa faci un screenshoot.happybig grin Bafta!