| MineIsLikeABridge a întrebat:

as vrea sa imi cumpar 2 caini un mascul si o femela, m-am gandit sa cumpar caini de rasa(cane corso) cu "acte" dar practic nu stiu nimic despre ce e vorba si de unde pot cumpara un caine, cum se numeste istoricul acelui caine, caci am auzit ca multa lume pune pret pe stramosi acelui caine ca sa scada ricurile de boala sau alte chesti, cum se numesc acele acte, daca sunt acte oficiale si de unde as putea cumpara astfel de catei.

Răspuns Câştigător
| thalyslly a răspuns:

Pai cainii de genu se iau din canise speciale, cauta pe net canisa cane corso aproape de orasul tau.acolo poti sa intrebi si sa ceri istoricul familiei.cu cat un caine are parinti cat mai premiati (la concursuri) cu atat este mai valoros.eu te sfatuies ca iei femela si masculul din canise diferite.pentru ca cei din aceeasi canisa sunt de obicei inruditi, iar daca vrei sa ii imperechiezi o sa iasa pui cu defecte( de culore, dinti supranumerari) care nu o sa fie primiti la concursuri.deasemenea daca ii dresezi si ii ingrijesti si mergi cu ei la concursuri caini tai iau valoare mai mare si poti da masculul la monta pe sume din ce in ce mai mari, iar valoare puilor tai o sa creasca cu cate concursuri/premii castiga ai tai.nu stiu daca ai inteles', dar poti sa imi trimiti mes pe privat daca vrei sa stii mai multe.cu o pereche de caini poti sa infintezi tu o canisa si sa emrgi cu ei la concursuri.e multa munca dar se scot bani frumosi

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Tu vrei sa-ti iei cainii cu pedigree si te felicit pentru aceasta decizie, nu vei regreta.
Pedigree-ul este cel mai important act, el dovedeste ca ai un caine 100% pur, tot in el apar testele de sanatate facute parintilor de boli genetice care se pot trasmite puilor si premiile obtinute in expozitie.
In pedigree apar: parintii, bunicii, strabunicii si stra-strabunicii.
Un caine cu pedigree il cumperi doar din canise serioase, inregistrate la FCI(federatie chinologica internationala) si care nu creste mai mult de 2-3 rase.
Un pui cumparat dintr-o astfel de canisa pleaca cu:
-carnet de sanatate cu totul la zi nefalsificat(in "canise" precum premium, kris sau in petshop-uri se practica carnetul cu vaccinuri falsificate)
-pedigree
-microcip
-carnet de performanta(se foloseste in expozitii, se trec calificativele luate)
optional, pasaport.
Un pui costa minim 200e, dar cum am spus merita. Daca vrei puii doar pentru companie(caini pet, nu show), nu doresti sa mergi prin expozitii si sa ai mari asteptari de la ei atunci gasesti ce vrei la 200-250e. De obicei,pretul depinde de pedigree,cu cat in pedigree exista mai multi campioni sau provine dintr-o monta cu caini de exceptie pretul creste.
Avantajul cainilor cu pedigree:
-ai garantia puritatii
-caracter specific rasei
-fizic specific rasei
-sanatos
-orice problema ai poti tine legatura cu crescatorul pentru sfaturi
etc.
Poti sta linistit,un pedigree nu se poate falsifica,nu este ca la pitbull sa-l faci imediat online si gata,ci ai hartia in mana,eliberata de catre Asociatia Chinologica Romana,stampila,semnatura,tot.
Poate nu gasesti canise aproape de tine,unele ofera si transport,dar e bine sa mergi personal sa vezi mama,tata in caz ca-l detine tot crescatorul,alti caini produsi de el, sa vezi puii, in ce conditii sunt crescuti ei, alti stramosi ai puiutilor, etc.

Uite canise din Romania ce cresc aceasta rasa:
Iasi: http://www.canecorsoromania.ro
Mogosoaia: http://www.nobile.ro
Cluj: http://www.sebastia.ro http://www.whitepaloma.com
Constanta http://www.canecorso.ro
Canisa Absolut Corso tomoviciana@yahoo.com

Asta ce am gasit eu pe net, probabil mai sunt.
Poti merge la canisa pe care ti-o alegi si acolo sa vorbesti direct cu crescatorul ce presupune cresterea acestei rase pentru a stii la ce inhami, ce pui are disponibili, pret, etc.

| ÎngerCretin a răspuns:

Nu ştiu prea multe despre această rasă. Ştiu doar că îi place apa, seamănă cu Saint Bernard căruia îi place zăpada, trăind între 7-10 anişori. Eu am un saint bernard pe nume Beethoven. Dacă vrei să vezi poze cu el, am pe facebook. Mai am şi 4 lupi. Aveam 5 dar unul a fost otrăvit. cel otrăvit era frate geamăn cu celălalt câine care îl am. Cum spuneam; 2 sunt lupi de vamă (de muncă ), 1 lup ceh şi 2 puigani de lup negru, foarte frumoşi acum. Cel otrăvit era lup muncitor. Fratele lui e un grăsuţ drăguţ care dacă aleargă 5 metri oboseşte şi-ţi vine să-l cari tu, chiar dacă are 70 kg. El e şmecher, vine să-l pup după ce îşi mănâncă excrementele, dar tot îl pupăcesc.
Caută pe net. este o firmă la iaşi care se ocupă cu dresaj si crescătorie de câini. Era ceva cu bismarck. am s-o caut şi am să îţi dau site-ul.

| ÎngerCretin a răspuns:

Aici e site-ul despre care ţi-am spus.
http://www.canisa.com/
Pe Beethoven l-am luat din Ucraina la 2 luni şi am dat pe el aproape 700 euro.