| alexandrastefaniaa a întrebat:

Buna, aș vrea să le adresez o întrebare celor ce se pricep in acvaristica. Am cumpărat acum 1 săptămână un mascul Betta. Peștișorul este ținut într-un acvariu de 10 l, iar astăzi am observat că una dintre aripioarele de pe burtică a fost ruptă.Apa o schimb des și o las la ciclat timp de 3-4 zile înainte de a o schimba cu cea veche iar apa o scot doar pe jumătate.Folosesc și un condiționer împreună cu o linguriță de sare fără iod.Peștișorul nu mănâncă de când l-am luat, nu este activ aproape deloc și își petrece majoritatea timpului stând ascuns.Acvariul are o plantă din plastic și o piatră că un fel de arcadă.In acvariu mai am și o pompă pentru curățarea apei dar și un încălzitor pe care l-am scos din acvariu după primele 2 zile.As vrea sa înlocuiesc planta artificiala cu una naturală, gândindu-mă că din cauza acestui fapt aripioara lui s-a rupt dar și pentru că s-ar simți mai bine cu o plantă naturală. Acum peștișorul sta cu capul in jos ascuns după acea plantă.Nu înțeleg de ce se simte așa și de ce nu este mai activ. Mâncare nu ii pun foarte multă decât 2 bobițe pe zi.Acvariul este ținut într-o încăpere călduroasă.Vă rog să mă ajutați și să îmi dați sfaturi cu privire la ceea ce trebuie sa fac pentru ca peștișorul meu sa se simtă mai bine și să aibă pofta de mâncare.

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Moare
Doar specialistii de la magazine pot si stiu sa wiba grija
Eu am investit in decursul vietii peste 1000 euro in tot felul de lucruri pentru acvariu si sa ales praful

Este o stiinta o magie care necesita implicare