Întrebare recomandată | xXGeo98Xx a întrebat:

Buna as vrea sa ma ajute cineva un crescator de pitbull sau amstaff cu cateva intrebari. Mie imi plac aceste rase am citeit mult despre ei dar inca nu cred ca sunt destul de documentat.Caini vostri au avut momente de agresivitate cu voi sau familia? La dresaj cum e. E simplu sa il dresezi? La capitolul dresaj caini nu stau bine si mi-e frica sa nu fac o greseala si sa nu pot sa ii inlatur agresivitatea si sa imi muste membri din familie si am citit ca trebuie sa imi impun dominanta asta cum o fac?

5 răspunsuri:
| DELFINI a răspuns:

Cainii pitbull nu sunt greu de dresat daca au varsta mai mica de un an. Stai linistit ca nu le creste creierul sau bla...bla...bla! Catelusa mea Maya are deja un an si a fost dresata in Sibiu. E foarte afectuoasa si nu sia manifest pana acum agresivitatea fata de nici un om. De fiecare data se freaca sau se alinta de musafiri si cand o scot la plimbare nu are problem nici cu cainii sau pisicile vecinilor. Poti sa iti iei linistit orice rasa de caine vrei si daca iti ie frica sa ii dresezi vb cu specialistii in dresaj!

| stefan2314 a răspuns:

Daca e peste 3 ani iti trebuie arma in casa ca te poate omori deoarece creierul creste si cutia craniana nu si atunci uita cine e seful.In faza cu dresatul se face cand e mic si atunci trebuie, cand vorbesti sa vorbesti cu seriozitate si sa nu razi.Agresivitatea o poti inlatura cu metode mai dure dar nu e indicat. Sper ca te-am ajutat!

| stefan2314 a răspuns:

E greu sa il dresezi

| OvidiuOprisor a răspuns:

Sunt destul de greu de dresat.

| diana9898 a răspuns: