| LoCcO a întrebat:

Buna!
As vrea sa studiez medicina veterinara. Iubesc animalele chiar mai mult decat oamenii dar am o problema:mi-e mila de ele mi-e greu sa vad un animal mort sau batjocorit.
Credeti ca aceste lucruri imi vor sta in cale?
Ce liceu as putea urma fara prea multa mate?
Ce medie trebuie sa am (minima) sa intru la medicina?
E greu?

3 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Buna happy

Daca te atrage meseria asta si crezi ca pentru asta esti facuta si simti ca asta e scopul tau, sa le salvezi, atunci inscrie-te.Nu cred ca este vorba de matematica multa la medicina veterinara. Oricum ceva ceva vei face pentru ca sunt si aparate medicale pe care trebuie sa stii cum sa le folosesti,sa le citesti etc. Deci cred ca va fi adaugata si ceva matematica.

In ce priveste faptul ca iti este mila, nu te ingrijora. Mila trece atunci cand nu ai mult timp la dispozitie pentru a ajuta un animalut sa traiasca.

Te vei canaliza cu toata forta si concentrarea pe situatie si nu iti vei aminti de mila,va fi impinsa pe locul doi, pentru ca vei face tot ce poti si ce esti in stare sa salvezi, daca intelegi ce vreau sa spun.

Timpul trece si capeti experienta iar situatiile iti vor intra in minte, te vei obisnui cu ele automat si vei stii ce ai de facut, vei invata ca mila nu le ajuta sa traiasca ci doar faptele.

Succes! Sa iubesti animalele mereu happy

| karsivan a răspuns:

Facultatea dureaza 6 ani, este destul de grea dar daca i ti place ceea ce faci va fi ok, nu+ti imagina ca este ceva facil cu animalute, ceva dragut, este scoala destul de dura in primii 2 ani si mult f mult de invatat. Daca esti genul care doar plinge de mila, mai gandeste+te.

| Haney a răspuns:

Si eu vreau sa fiu medic veterinarhappyAdor animalele.Hmmm pai nu stiu daca iti trebuie mate la medicina, nu conteaza si nu nu este prea greu depinde cat de mult stai pe calculatorlaughingFunda?