| sabinuta a întrebat:

Buna!
Cand ajung la maturitate prepelitele? Care e varsta la care pot cloci oua?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In general, prepelitele ating maturitatea intr-un timp foarte scurt, dupa aproximativ cinci sau sase saptamani de viata. Ouatul incepe putin mai tarziu, atunci cand pasarile au sapte sau opt saptamani, iar asta daca sunt atent respectate toate conditiile de crestere. Randamentul lor obisnuit este de un ou la 16-24 de ore, dar se poate intampla sa produca si cate doua oua in decurs de 24 de ore.

https://www.pestre.ro/......ate-aduce/

| Anonimopt a răspuns:

Am și eu prepelițe ( 1 an, dar unele dintre ele aproape 2, ) și nu știu ce să zic. Până acum nici ale mele nu au picat nici una având în vedere că am 8. Probabil că sigur o sa ai puii de la acel incubator ( sigur ). Nu te aștepta să pice prea curând. Bafta!