| RyBaK a întrebat:

Dau funda! Ce mananca prepelitele?

Răspuns Câştigător
| Crypt a răspuns:

Prepelitele sunt omnivore, ele au nevoie de hrana animala, vegetala si minerala pentru a fi sanatoase.
Seminte mici, de mei, rapita, canepa, resturi de vegetale proaspete : castravete, rosii, foi de varza sau brocoli. Sunt foarte bune fainile concentrate, bine-nenteles ca nu refuza inecte precum greierele, musca e.t.c.

8 răspunsuri:
| TheBlackCrystal a răspuns:

Pai nutritia lor este asemanatoare cu cea a gainilor, ele sunt omnivore. Ele mai mananca si seminte mici, de mei, rapita, canepa, resturi de vegetale proaspete : castravete, rosii, foi de varza sau brocoli. FUNDA?!

| TheBlackCrystal a răspuns:

Prepelitele au nevoie de nisip, deoarece le ajuta la digestie, dar le ajuta si la igiena proprie.

| yasana a răspuns:

Oameniwinking

Răspuns utilizator avertizat
| SweetFruits a răspuns:

Cum mananca prepelitele? Prepelitele sunt omnivore, ele au nevoie de hrana animala, vegetala si minerala pentru a fi sanatoase.
Seminte mici, de mei, rapita, canepa, resturi de vegetale proaspete : castravete, rosii, foi de varza sau brocoli. Sunt foarte bune fainile concentrate, bine-nenteles ca nu refuza inecte precum greierele, musca e.t.c.

Ce putem spune despre minerale? Prepelitele au nevoie de nisip, deoarece le ajuta la digestie, dar le ajuta si la igiena proprie. Dati pasarilor acces la un recipient de nisip suficient de extins, pentru a putea sta in el, prepelitele se vor scalda in nisip deseori, aceasta agitare in nisip face mare placere pasarilor
si ajuta la indepartarea eventualilor paraziti.
Sper ca te-am putut ajuta!

| justsmk a răspuns:

Exista concentrat de pui (starter- la pui de gaina de la 1 zi la 3 saptamani), apoi concentrat crestere (de la 3 saptamana la 6 saptamani)... dupa ce se oua primul ou, le poti da furaj pentru ouat de prepelite.
Acest concentrat se amesteca cu malai: de regula 35% concentrat la 65% malai...
Sau... exista furaj de pui granule, insa asta trebuie macinat daca este granule.
Funda?

| michelle2221 a răspuns:

Vorbesti serios? Ma rog, ele manca iarba, rame, insecte, coji de legume ( cred ) Mai stiu de cand am stat la bunia o saptamana big grin

| sellygomez94 a răspuns:

Incearca la wikipedia