| ScougerMonster a întrebat:

Buna catelul meu are purici mii de purici stie cineva cum pot scapa de toti?happy FUNDA!happy

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cel mai eficient sunt solutiile stil pipeta sau picaturi, cum este frontline sau parakill. In 2-3 zile nu mai are purici dupa aplicarea solutiei.

| Mario76 a răspuns:

Poti apela la solutii naturiste asa cum a recomandat un utilizator aici sau poti apela la produsele celor de la Romvac. Sau la medicul veterinar, deparazitare interna si externa.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Hey! Cred ca te pot ajuta, eu am folosit aceste remedii naturiste pentru catelul si pisicile mele si a mers de minune!
Ai putea folosi:

Lamaie
Iti trebuie 1-2 lamai
Apa fierbinte

Taie lamaile in bucatele mici si pune-le intr-un bol incapator.
Adauga peste ele apa fierbinte si acopera vasul.
Lasa-l sa stea pana a doua zi, apoi pune apa din vas intr-o sticla curata, cu pulverizator.

Pulverizeaza solutia obtinuta pe intreaga blana a cainelui. Insista in special in zona capului, a cozii, a picioarelor si pe burta.

Rozmarinul
Iti trebuie:
2 cani de rozmarin;
4 l de apa.

Pune o oala cu apa la fiert cu 1l apa si cand clocoteste adauga rozmarinul si lasa-l sa fiarba 30 minute;
Strecoara lichidul obtinut pentru a indeparta frunzele;
Adauga peste lichidul ramas 3 litri de apa

Aplica solutia dupa fiecare baie, pe blana umeda si curata a cainelui avand grija sa patrunda pana la radacina firului de par.
Lasa-l apoi sa se usuce singur.

Lemn de cedru si levantica
600 ml apa fierbinte;
2 picaturi ulei esential de levantica;
2 picaturi ulei esential de cedru.

Pune compozitia intr-o sticla cu pulverizator si agit-o foarte bine, astfel incat uleiurile sa se imbine cu apa.

Pulverizeaza amestecul obtinut pe blana, evitand zona ochilor. Daca lichidul intra in contact cu ochii animalului clateste cu apa din abundenta si mergi cu el la medicul veterinar in cazul in care apar iritatii.
Uleiurile esentiale se evapora rapid. Este necesar sa repeti procedeul de cateva ori pe zi, pentru a avea efect impotriva puricilor.

Ai putea sa ii faci baie (sa il speli)

Incalzeste niste apa (dar nu foarte fierbinte) si baga catelul in apa.
in timp ce este in apa, spala-l bine, dar sa nu il speli cu samopon, sapun, gel de dus pentru oameni (l-ai putea imbolnavi) Cel mai bine ar fi sa ii cumperi in sampon special pentru caini.
In timp ce este in apa, perie-l bine, si incearca sa iei usor usor puricii. Mai ales in zona capului si a cozii).
Dupa, scoate-l din apa si usuca-l bine cu un prosop, chiar si cu uscatorul de par daca sta si nu se sperie.

Daca vrei si alte tratamente, dar nu naturiste, ai putea sa incerci cu incredere urmatoarele solutii:
Pulbere Antiparazitara:
http://petpal.allshops.ro/......G+50g.html
sau
Spray Antiparazitar
http://petpal.allshops.ro/......100ml.html

dupa parerea mea, se merita sa ii cumperi una dintre acestea doua, isi fac treaba, si nici nu sunt foarte scumpe!

Acum, sper ca te-am ajutat! Daca vei incerca una dintre aceste remedii, sa imi spui daca a functionat!